Bist 100
9.312,12 0%
DOLAR
31 -0,02%
EURO
33,59 0,02%
ALTIN
2.018,17 0%

Sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi için yapay zekâ kullanılacak!

ABD’de sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi için yapay zekâ teknolojisinden faydalanılacak. Google ve OpenAI başta olmak üzere toplam 15 yapay zekâ şirketi, buna ilişkin bir taahhüt imzalamayı kabul etti.

Yayın Tarihi: 16.12.2023 11:37
Güncelleme Tarihi: 16.12.2023 11:37

Sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi için yapay zekâ kullanılacak!

Google, OpenAI ve diğer 13 yapay zekâ şirketinin ardından, önde gelen sağlık kuruluşları da sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi konusunda ABD’de Biden-Harris Yönetiminin yapay zekânın güvenli, emniyetli ve güvenilir bir şekilde geliştirilmesi ve kullanılmasına yönelik gönüllü taahhütlerini imzalamayı kabul etti.

14 Aralık'ta açıklanan taahhütler, sağlık hizmeti ortamlarında çeşitli görevleri yerine getirirken aynı zamanda risklerini azaltan ve hastaların hassas sağlık bilgilerini koruyan büyük ölçekli modellerin "jenerasyonda bir defa" elde edilebilecek faydalarını takip etmeye yönelik bir dizi eylemi yansıtıyor.

Sağlık hizmetleri operasyonlarının talep tarafında yer alan toplam 28 kuruluş bu taahhütleri imzaladı. Listede yer alan isimlerden bazıları CVS Health, Stanford Health, Boston Children's Hospital, UC San Diego Health, UC Davis Health ve WellSpan Health oldu.

Büyük ölçekli yapay zekâ modelleri, sağlık hizmetlerini iyileştirmek için jenerasyonda bir defa ortaya çıkan bir fırsat olarak görülüyor. En ileri görüşlü 28 ödeyici ve sağlayıcı, sağlık hizmetlerinde görmek istediğimiz değişimi yönlendirmek için öncü yapay zekâ modellerinden nasıl yararlanacağımızı bulmak için bir araya geldi.

yapay zeka

JENERASYONDA İLK DEFA ORTAYA ÇIKAN BİR FIRSAT

ChatGPT'nin ve genel olarak üretken yapay zekânın yükselişinden önce bile, yapay zekânın sağlık hizmetlerindeki rolü yaygın olarak tartışılıyordu. Buna hastalıkların erken teşhisi ve yeni tedavilerin keşfedilmesi de dahildi. Bununla birlikte, tüm faydalarına rağmen, birçok kişi sağlık hizmeti ortamlarında yapay zekâ sistemlerinin güvenliği ve güvenilirliği hakkında şüphe içindeydi. Burada imzası bulunan kuruluşlardan biri olmayan GE Healthcare tarafından yakın zamanda yapılan bir ankette, klinisyenlerin yüzde 55'i yapay zekâ teknolojisinin henüz tıbbi kullanıma hazır olmadığını ve yüzde 58'i yapay zekâ verilerine güvenmediklerini ima etti.

Şüphecilik seviyesi, 16 yıldan fazla deneyime sahip klinisyenler için daha da yüksekti ve yüzde 67'si yapay zekâya güvenmiyordu.

Biden yönetimine verdikleri bu gönüllü taahhütlerle, 28 sağlık hizmeti sağlayıcısı ve ödeyicisi bu şüpheciliği sona erdirmek ve daha koordineli bakım, iyileştirilmiş hasta deneyimleri ve daha az klinisyen tükenmişliği sağlamak için yapay zekâyı geliştirmek istiyor.

Kuruluşlar taahhüt belgesinde, "Biden yönetiminin kanserin erken teşhisi ve önlenmesi için öncü modellere yönelik eylem çağrısında belirtildiği gibi, yapay zekânın sağlık sistemindeki iyileştirmeleri hızlandırmak için jenerasyonda bir defa ortaya çıkan bir fırsat olduğuna inanıyoruz" ifadelerine yer verdi.