Bist 100
9.679,8 1%
DOLAR
32,43 0,21%
EURO
34,54 0,28%
ALTIN
2.436,93 0,43%

Saç dökülmesiyle başı dertte olan erkekler dikkat! Dökülmeyi doğal yöntem ile şıp diye durdurabilirsiniz!

Saç dökülmesi hakkında sorun yaşayan erkeklerin sıklıkla sorduğu sorulardan birisi 'Erkeklerde saç dökülmesine ne iyi gelir?'dir. İşte yanıtı..

Yayın Tarihi: 18.11.2023 19:04
Güncelleme Tarihi: 18.11.2023 19:04

Saç dökülmesiyle başı dertte olan erkekler dikkat! Dökülmeyi doğal yöntem ile şıp diye durdurabilirsiniz!

Çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan saç dökülmesi sorunuyla baş edebilmek için ilk olarak erkeklerde saç dökülmesinin nedenlerini bilmek ve müdahale edilebilecek nedenleri ortadan kaldırdıktan sonra bu sorunla karşılaşma riskini azaltmak gerekir. Fakat, genetik faktörler gibi önlenemeyen nedenler de olabilir, bu nedenle saç dökülmesine karşı saç köklerinin en iyi şekilde güçlendirilmesine yardımcı olacak doğal ve etkili olacak olan yöntemleri de öğrenebilirsiniz..

Erkeklerde saç dökülmesine ne sebep olur?

Erkeklerde saç dökülmesiyle mücadelede nelerin yardımcı olabileceği sorusuna girmeden önce erkeklerde saç dökülmesinin nedenlerini bilmek mantıklıdır. Çünkü hayatınızda aşağıdaki faktörler varsa, önlem alabiliyorsanız (yetersiz beslenme gibi) bu sebepleri ortadan kaldırıp saç dökülmesi riskini azaltabilirsiniz. Erkeklerde saç dökülmesinin en yaygın nedenleri şunlardır:

Mantar enfeksiyonları gibi kafa derisinde ara sıra ortaya çıkan cilt problemleri ;

Yeterli beslenme almamak

Vitamin veya mineral eksiklikleri (özellikle demir, çinko, B vitamini eksiklikleri)

Stres

Sigara içmek gibi zararlı olan alışkanlıklar

Yanlış ürünlerin kullanılması (saç tipinize uygun olmayan şampuan, saç boyası, renk açıcı vb.)

Saçın yüksek ısılara maruz kalması (sık sık yapılan fön, maşa vb.)

Hormonal değişiklikler (özellikle testosteron hormonu dengesizliği)

Genetik faktörler (saç dökülmesi ailede görülür)

Erkeklerde saç dökülmesine ne iyi gelir

Erkeklerde saç dökülmesine ne iyi gelir?

Erkeklerde saç dökülmesine neden olan faktörleri yukarıda detalıca sıraladık, bu faktörlerden mümkün olduğunca uzak durup saç sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ayrıca sağlığınızı geliştirmek için kullandığınız beslenme veya kullandığınız ürünleri de değiştirebilirsiniz.

Aşağıda uygulayabileceğiniz doğal ve aynı zamanda etkili yöntemler sizi beklemekte ancak uyaralım; er çözüm herkeste aynı şekilde işe yaramaz. Bundan dolayı da aşağıdaki yöntemlerden bir veya birkaçını uygulama konusunda karar verirseniz mutlaka öncelikle doktorunuza danışarak bu yöntemin size uygun olup olmadığını kesin olarak öğrenin.

Protein açısından zengin besinler

Yetersiz veya yanlış beslenme nedeniyle saç dökülmesi riskini azaltmak için günlük beslenme planınızda vücuda faydalı besinlere yer vermeniz çok önemlidir.b Mercimek, fasulye ve nohut gibi baklagiller, tavuk, hindi, et ve balık şeklindeki hayvansal protein kaynaklarının tüketilmesi tavsiye edilir.

Yeşil yapraklı sebze

Demir eksikliği nedeniyle saç dökülmesi yaşıyorsanız ve sorunu çözmek için demir bakımından zengin yeşil yapraklı sebzeleri beslenmenize daha fazla dahil edebilirsiniz. Bu sebzelerin başında ıspanak, brokoli, turp, roka, maydanoz gibi sebzeler bulunmaktadır.

Omega-3 yağ asitleri açısından zengin besinler

Cildinizin sağlığını çok fazla etkileyen kaynak olan omega 3 yağ asitleri aynı zamanda saç derinizi de beslediği için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu omega 3 miktarını almanız önemlidir. Bunu yapmak için iyi bir omega 3 kaynağı balık yemelisiniz. Somon ve sardalye özellikle ideal seçimlerdir. Balık yemeyi sevmiyorsanız keten tohumunun yardımıyla da faydalanabilirsiniz.

C vitamininden zengin meyveler

Güçlü antioksidan özelliklerinden dolayı C vitamini içeren meyve ve sebzeler saç dökülmesi riskinden de koruyabilir. Tek yapmanız gereken, her gün gerekli miktarda C vitamini aldığınız konusunda emin olmaktır. Doktorunuzun uygun görmesi halinde C vitamini takviyesi alabileceğiniz gibi portakal, kivi, çilek gibi meyveler tüketerek de takviye yapabilirsiniz.

Yeşil çay

Antioksidan etkisi sayesinde vücudunuzu toksinlerden arındırıp cildi ve aynı zamanda aç derisini rahatlatmak için yeşil çayı düzenli bir şekilde içebilir veya yeşil çayı demleyip soğumasını bekledikten sonra da saç maskesi olarak kullanabilirsiniz.

Su

Vücuttaki nem dengesini koruyabilmek cilt ve saç derisinin sağlığına yönelik önemli adımlardan birisidir. Bu nedenle gün içerisinde her gün gerekli miktarda su içtiğinizden emin olmalısınız.

Yumurta maskesi

Saç dökülmesiyle mücadele için beslenmenizde yapabileceğiniz değişikliklerden bahsetmiştik ancak burada durmak istemiyorsanız iyi bir saç maskesi, saç derisi ve saç kullanarak saç dökülmesi riskinizi azaltabilirsiniz.

Tam bir protein kaynağı olan yumurtalı maskeler saç derisine iyi gelir ve saç köklerini güçlendirir.

Erkeklerde saç dökülmesine ne iyi gelir

Zeytinyağı

Yumurta sevmiyorsanız ya da saçınıza yumurta maskesi sürmenin kokusundan hoşlanmıyorsanız saç köklerinizi zeytinyağıyla besleyebilirsiniz. Zeytinyağı zenginliği sayesinde saç derinizi besler ve saç köklerinizi güçlendirir. Zeytinyağını saç derinize sürmek için parmaklarınızı kulalnabilirsiniz. Zeytin yağını sürdükten sonra 2 saat bekletin, ardından durulayın. Parmak uçlarınız ile masaj yapmanın kan dolaşımını artırdığını, saç derinize ve saç köklerinize iyi geldiğini unutmayın.

Badem yağı

Zeytinyağı kadar besleyici olan badem yağı, yağın içerdiği vitaminler sayesinde saç köklerinizin güçlenmesine yardımcı olur. Tıpkı zeytinyağında olduğu gibi saç derinizie masaj yaparak badem yağını uygulayın.

Zeytinyağı kadar besleyici olan badem yağı, yağın içerdiği vitaminler sayesinde saç köklerinizin güçlenmesine yardımcı olur. Tıpkı zeytinyağıarak uygulayıp, saçınıza kökten uca kadar uygulayıp, en az 2 saat bekledikten sonra yıkayabilirsiniz.

Aloe vera

Aole Vera, saç derisinin nemini dengeleme özelliği ve besleyici özelliği sayesinde saç dökülmesine karşı olarak destek alabileceğiniz isimlerden biridir. Bunun için evinizde bulunuyorsa gerçek aloe veranın yapraklarının içindeki jeli kullanabileceğiniz gibi piyasada satılan aloe veralı saç bakım ürünlerini de kullanabilirsiniz.