Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Sabah 09.00'da açıklandı! Emekliye seyyanen zam, asgari ücrete ara zam o tarihte geliyor!

Her geçen gün yükselen enflasyon ve artan hayat pahalılığı, alım gücünü düşürerek geçim sıkıntısını derinleştiriyor. Bu zorluklara çözüm olarak asgari ücrete ara zam ve emekli maaşlarına seyyanen zam talepleri gündeme geliyor.

Yayın Tarihi: 24.06.2024 17:38
Güncelleme Tarihi: 24.06.2024 17:38

Sabah 09.00'da açıklandı! Emekliye seyyanen zam, asgari ücrete ara zam o tarihte geliyor!

Milyonlarca emekli ve memur tarafından Temmuz ayında yapılacak olan zam merakla bekleniyor. TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon rakamları zamlar konusunda belirleyici faktör olarak karşısına çıkacak. Temmuz ayında maaşlarında artış umuduyla bekleyişte olan kesim arasında asgari ücretli de mevcut. Asgari ücretliye Temmuz ayında zam yapılıp yapılmayacağı konusunda şaibe devam ediyor. Hükümet tarafından yapılan açıklamada asgari ücrete ara zam yapılmayacağı belirtilirken, uzmanlar ise artan enflasyon rakamlarından mütevellit zam konusunun devreye alınması gerekliliği belirtilmiş bulunuyor. 

tll

Her geçen gün yükselen enflasyon ve artan hayat pahalılığı, alım gücünü düşürerek geçim sıkıntısını derinleştiriyor. Bu zorluklara çözüm olarak asgari ücrete ara zam ve emekli maaşlarına seyyanen zam talepleri gündeme geliyor. Dört  kişilik memur ailesinin geçimi için gerekli tutar aylık 25.374 TL'ye yükselirken, bu tutar, temel gıda ve sağlık ihtiyaçlarını karşılamak için gereken asgari miktar olarak görülüyor. 

ASGARİ ÜCRET 25.000 TL OLMALI

Temmuz ayında asgari ücretin açıklaması yapılan asgari tutar civarında olması gerekliliği hesaplanırken, şu anki tutarlar ile geçinmenin zorluğu da ortaya çıkıyor. 

tll

TEMMUZ'DA ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM VAR MI?

Halktv programcısı Ekrem Açıkel tarafından açıklanan asgari ücretle alakalı olarak kulis bilgileri paylaşıldı. maaş zamlarının kaderini yeni anayasanın belirleyeceğini belirten isim, asgari ücrete ara zammın Eylül ayında açıklanacağını belirtirken, emekli maaşlarına seyyanen zammın da yeni bir anayasa ile belirleneceğini açıkladı. 

Bu iddialar ile alakalı olarak henüz resmi bir açıklama bulunmasa da asgari ücretli ve emeklilerde umut ışığı yakmaya yetti. Ankara kulislerinde dolaşan bu iddialarda, asgari ücrete eylül ayında ara zam, emekli maaşlarına ise seyyanen bir artışın ocak ayında, yeni anayasa ile birlikte gelmesi öngörülüyor.