Bist 100
10.643,58 3%
DOLAR
32,21 -0,22%
EURO
35,12 -0,22%
ALTIN
2.492,01 1,55%

Rusya'dan ABD'ye 'nükleer silah' uyarısı...

Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev, ABD'nin nükleer silahlara ilişkin politikasının, dünya çapında gerginliği artırdığını ve nükleer savaş riskini yükselttiğini söyledi.

Yayın Tarihi: 08.11.2023 22:12
Güncelleme Tarihi: 08.11.2023 22:12

Rusya'dan ABD'ye 'nükleer silah' uyarısı...

Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev, ABD'nin benimsediği politikanın, nükleer silahların kullanım riskini artırma noktasına geldiğine dikkat çekti. Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) üyesi ülkelerin Güvenlik Konseyi Sekreterleri Zirvesi'nde yaptığı konuşmada Patruşev, ABD'ye yönelik nükleer silahlarla ilgili bir uyarıda bulundu.

Patruşev, ABD'nin küresel güvenlik alanındaki durumu olumsuz etkileyen yıkıcı politikalar izlediğini belirterek, bu yaklaşımın nükleer, kimyasal ve biyolojik silahların kullanım riskini artırdığına vurgu yaptı.

Nikolay Patruşev

Son yıllarda uzay ve siber alanlarda silahlanma eğiliminin arttığına da dikkat çeken Patruşev, "Washington'un sorumsuzca eylemleri sadece mevcut krizlerin tırmanmasına ve yeni krizlerin ortaya çıkmasına katkıda bulunmakla kalmıyor, aynı zamanda bugün Ortadoğu'daki çatışmaların barışçıl bir şekilde çözülmesine de engel oluyor" dedi.

Patruşev ayrıca, Batı'nın Orta Asya ülkeleri üzerinde nüfuz kurma girişimlerine dikkat çekerken, Washington, Londra ve Brüksel'in eylemlerinin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve Birleşmiş Milletler (BM) çalışmalarını değersizleştirdiğini ifade etti.

Patruşev son olarak Batı merkezli dünya düzeninin zayıfladığı ve uluslararası ilişkilerde öncelikli bir konu olmaktan çıktığı bir dönemde bulunduğumuzu belirterek, Anglo-Saksonlar ve kolektif Batı'nın nüfuzunu kaybettiğini ve askeri yeteneklerini daha hızla geliştirirken ekonomik ve politik olarak bağımlı olan devletlere daha agresif bir şekilde kendi şartlarını dayatmaya çalıştığını söyledi.