Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

RTÜK’ten spor yayınlarına sert uyarı: Şiddeti körükleyenlere ceza yağacak

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, sporda şiddetin önüne geçmek için spor programları ve yorumcularına yönelik yaptırımların artırılacağını duyurdu. Şahin, MKE Ankaragücü-ÇAYKUR Rizespor maçında hakeme saldırıyı kınayarak, sporda şiddete karşı olduklarını vurguladı.

Yayın Tarihi: 12.12.2023 13:39
Güncelleme Tarihi: 12.12.2023 13:39

RTÜK’ten spor yayınlarına sert uyarı: Şiddeti körükleyenlere ceza yağacak

Dün akşam MKE Ankaragücü-ÇAYKUR Rizespor maçında Ankaragücü Başkanı Faruk Koca’nın hakem Halil Umut Meler’e saldırısı gündeme bomba gibi düştü. Meler’e yapılan saldırı büyük tepki topladı. Meler’e yapılan saldırıya bir tepki de RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’den geldi.

Şahin, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ligler başlamadan önce spor programları ve yorumcularına uyarıda bulunduklarını hatırlattı.

Şahin, “Futbol seyircilerini yanlış yönlendiren, tribünleri gerginliğe sürükleyen spor yayınlarını dikkatle izliyoruz.” dedi.

Şahin, sporun centilmenlik gerektiren bir faaliyet olduğunu, şiddet görüntülerinin futbol camiasına zarar verdiğini belirtti.

Şahin, “Sporun ruhuna aykırı olarak şiddeti körükleyen, vatandaşları yanlış bilgilendiren spor programları hakkında gerekli yaptırımlar uygulanacaktır.” ifadelerini kullandı.

HAKEME SALDIRI KINANDI

Şahin, MKE Ankaragücü-ÇAYKUR Rizespor maçında hakem Halil Umut Meler’e yapılan saldırıyı kınayarak, şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını söyledi.

Şahin, “Hakemlere yönelik saldırılar, sporda şiddetin en çirkin örneklerindendir. Bu tür olaylar, futbolun güzelliğini gölgelemektedir. Hakemlere saygı duymak, sporda şiddeti önlemenin ilk adımıdır.” dedi.