Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Riyad'da buluşan Erdoğan ve Sisi, İsrail'in Gazze saldırılarını görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile bir araya geldi. Görüşmede, İsrail'in Gazze'ye yönelik artan saldırılarına dair son gelişmeler ele alındı.

Yayın Tarihi: 11.11.2023 19:46
Güncelleme Tarihi: 11.11.2023 19:46

Riyad'da buluşan Erdoğan ve Sisi, İsrail'in Gazze saldırılarını görüştü

 

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Riyad'da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi sırasında Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile bir araya geldi. 

Görüşme, İsrail'in Gazze'ye yönelik artan saldırılarına odaklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, masum sivillerin maruz kaldığı insan hakları ihlallerinin uluslararası hukuk çerçevesinde cezalandırılması gerektiğini vurgulayarak Türkiye'nin Filistin'de kalıcı barış için sürdürdüğü diplomatik çabalara değindi. Erdoğan Gazze'ye insani yardım ve sağlık hizmetlerinin ulaştırılması için de Türkiye'nin iş birliğine hazır olduğunun altını çizdi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Nedir?

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), 57 üye devletten oluşan, İslam dünyasının en büyük siyasi ve ekonomik kuruluşudur. İİT, üye devletlerin ortak çıkarlarını korumak, İslam dünyasının barış ve refahını sağlamak amacıyla kurulmuştur.

İİT Olağanüstü Zirvesi, İİT üyesi devletlerin liderlerinin, üye devletlerin karşı karşıya olduğu önemli bir sorunu ele almak veya acil bir durumla ilgili ortak bir açıklama yapmak için gerçekleştirdiği bir toplantıdır.  İİT Olağanüstü Zirveleri, genellikle üye devletlerin karşı karşıya olduğu önemli bir sorunu ele almak için düzenlenir. Örneğin, 1990 yılındaki Körfez Savaşı'nın ardından, İİT, üye devletlerin ortak bir tutum belirlemesi için bir Olağanüstü Zirve düzenlemiştir. 2022 yılındaki İsrail-Hamas çatışmaları sırasında da İİT, bir Olağanüstü Zirve düzenleyerek, İsrail'in saldırılarını kınamıştır.