Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Rekor sıcaklıklar Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’nda hayati risk oluşturabilir!

Bilim insanlarıyla bir araya gelen olimpiyat sporcuları, gelecek ay başlayacak olan Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’nda aşırı sıcakların hayati risklere neden olabileceği uyarısında bulundu.

Yayın Tarihi: 18.06.2024 11:34
Güncelleme Tarihi: 18.06.2024 11:34

Rekor sıcaklıklar Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’nda hayati risk oluşturabilir!

Paris 2024 Olimpiyat Oyunları için artık 1 aydan kısa bir süre kalırken, aşırı sıcaklarla ilgili sporcuların performanslarının nasıl etkileneceği değerlendirildi. Yayımlanan bir rapor ise aşırı sıcaklar nedeniyle olimpiyat sporcularının kötü etkilenebileceği ve hatta sıcak çarpması geçirebileceklerine dikkat çekildi. 

11 olimpiyat sporcusunun da katkılarıyla hazırlanan "Ateşten Halkalar: 2024 Paris Olimpiyatlarında Isı Riskleri" yayımlandı. İngiltere'deki Portsmouth Üniversitesi, İngiliz Sporda Sürdürülebilirlik Derneği, ABD merkezli araştırma kuruluşu Climate Central ve sporcuların oluşturduğu Avustralya merkezli bir hareket olan Frontrunners tarafından hazırlanan hazırlanan rapor, yüksek sıcaklıkların olimpiyatlarda hayati risk oluşturabileceğine dikkat çekti. 

Olimpiyatların başlayacağı tarihlerde sıcaklığın normalin 3 derece üzerinde olacağı öngörülürken, Tokyo’da yapılan olimpiyat oyunlarının tarihin en sıcak olimpiyat oyunları olduğuna dikkat çekildi. Nem’in yüzde 70’i ve sıcaklığın da 34 dereceği aştığı Tokyo’daki olimpiyatlarda hayati risklerin meydana gelebileceği vurgulandı. 

Aşırı sıcaklardan kaçınmak için soğutma alanları, sporcuları iklim değişikliğine karşı destekleme ve sporda fosil yakıt sponsorluğu gibi çeşitli konuların ele alındığı raporda, yeniden değerlendirmeler de yapıldı. Raporda görüşlerini de aktaran Dünya Atletizm Birliği Başkanı Sebastian Coe, sağlık problemlerine karşı önlem almaya dikkat çekerek şunları söyledi: 

“Küresel sıcaklıkların artmaya devam etmesiyle, iklim değişikliği spor için giderek artan şekilde varoluşsal bir tehdit olarak görülmeli." 

Bir diğer yandan Yeni Zelanda Kadın Futbol Milli Takımı oyuncusu Katie Rood, aşırı sıcaklar nedeniyle sporculara sıcak çarpabileceği ve risklere karşı gereken önlemlerin alınmasına vurgu yaptı.