Rakel Dink: Tetikçinin serbest bırakılması adaletsizliğin yüzümüze çarpılmasıdır

Agos Gazetesi’nin eski yayın yönetmeni Hrant Dink’in eşi Rakel Dink, Hrant Dink Vakfı’nın düzenlediği 'Cumhuriyet’in 100. Yılında Azınlık Hakları Konferansı’nda konuştu. Rakel Dink, Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın tahliye edilmesine tepki göstererek, “Bu karar memleketimize hayırlı, uğurlu olsun mu diyelim?” dedi.

Rakel Dink: Tetikçinin serbest bırakılması adaletsizliğin yüzümüze çarpılmasıdır

Harnt Dİnki'in eşi Rakel Dink Hrant Dink Vakfı'nın düzenlediği Cumhuriyet'in 100. Yılında Azınlık Hakları Konferansı'na katıldı. Konferansta yaptığı konuşmada Harant Dink'in katilinin serbest kalamsına tepki gösteren Dink, Ogün Samast'ın tahliye edilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

HRANT DİNK DAVASINDA ADALET ARAYIŞI SÜRÜYOR

Rakel Dink, Hrant Dink davasında adaletin yerini bulmasının, ülkenin demokratikleşmesi için olmazsa olmaz olduğunu vurgulayarak, “Hrant’ın cinayet davasında adaletin yerini bulmasındaki mesele hiçbir zaman şu veya bu kişinin 3-5 yıl fazla veya az ceza alması değildir. Daha ilk günden beri karanlığın sorgulanması gerektiğini söyledik.” dedi.

Rakel Dink, Hrant Dink’in öldürülmesinin arkasındaki gerçek fail ve azmettiricilerin ortaya çıkarılmasını isteyerek,

"2 gün önce hepinizin bildiği gibi Hrant'ın katili olduğu söylenen kişiyi serbest bıraktılar. Bir kez daha adaletsizliği yüzümüze çarpıp yasın en ağır günlerine geri yolladılar bizi." diyen Rakel Dink, "Şunu bir kez daha hatırlattılar. Hrant'ın cinayetini konuşmadan Türkiye'de azınlık haklarını konuşmak mümkün değildir." ifadelerini kullandı.

Dink, tetikçinin serbestçe dolaşmasının sembolik anlamı olduğunu dile getirdi.

İlk günden beri karanlığın sorgulanması gerektiğini söylediklerinin altını çizen Dink, "Bu davada adaletin yerini bulması, ülkenin demokratikleşmesi için olmazsa olmazdır dedik. Şimdi kalkıp bu karar memleketimize hayırlı, uğurlu olsun mu diyelim." ifadelerini kullandı.