Bist 100
9.344,97 1%
DOLAR
30,92 -0,01%
EURO
33,59 0%
ALTIN
2.011,94 0%

Putin, ‘Batı’nın tekeline karşı koymak’ için kendi yapay zekâ araçlarını üreteceği açıkladı!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz cuma günü Rusya’nın başkenti Moskova'da düzenlenen Yapay Zekâ Yolculuğu isimli konferansta Batı'nın tekeline karşı koymak için yapay zekâ gelişimi konusunda yeni bir ulusal strateji planladıklarını duyurdu. İşte ayrıntılar...

Yayın Tarihi: 28.11.2023 22:27
Güncelleme Tarihi: 28.11.2023 22:27

Putin, ‘Batı’nın tekeline karşı koymak’ için kendi yapay zekâ araçlarını üreteceği açıkladı!

Putin, Rusya’nın kendi yapay zekâ teknolojisini geliştireceğini açıklayarak, "Yerli yapay zekâ modellerimiz, dünya kültürünün tüm zenginliğini, tüm uygarlıkların mirasını, bilgisini ve bilgeliğini yansıtmalıdır" ifadelerini kullandı.

Business İnsider’ın haberine göre, yeni stratejinin amaçlarını geniş biçimde özetleyen Putin, Rusya'nın üretken yapay zekâ ve büyük dil modelleri alanındaki araştırmalarını artıracağını paylaştı.

yapay zeka

ÜST DÜZEY YAPAY ZEKÂ EĞİTİMİ VERİLECEK

Edinilen bilgilere göre; Rusya, bunu başarmak için süper bilgisayarlarını artıracak ve üst düzey yapay zekâ eğitimine önem verecek. Putin; ayrıca, Rusya'nın amaçlarına ulaşmak için kanunları değiştirmek ve uluslararası iş birliğini artırmak için de çalışacaklarını kaydetti.

Putin, mevcut yapay zekâ araçlarının "seçici" veya "önyargılı" çalıştığını ve potansiyel olarak Rus kültürünü görmezden geldiğini söyledi.

Öte yandan, "Yapay zekânın babası" olarak bilinen İngiliz-Kanadalı yapay zekâ araştırmacısı Geoffrey Hinton, ürettiği yapay zekâ modellerini kullanan Putin gibi "kötü aktörlerin" olmasından tedirgin olduğunu aktardı.

Putin ise Batı'nın yapay zekâ üzerindeki tekelinin "kabul edilemez” ve “tehlikeli” bulduğunu açıkladı.