PTT desteği kış boyunca haneleri ısıtacak! Doğalgaz desteği için bunu yapmanız gerekiyor

Kış mevsimi boyunca devlet dar gelirli hanelere doğalgaz desteği sağlıyor. Doğalgaz desteği başvuruları ile alakalı detaylar merak ediliyor

PTT desteği kış boyunca haneleri ısıtacak! Doğalgaz desteği için bunu yapmanız gerekiyor

Devlet dar gelirli hanelere, sosyal devlet ilkesince farklı destek ödemeleri sağlıyor. İhtiyaç sahibi hanelere sağlanan bu destekler ay ay ya da tek seferlik olarak ödeniyor. Dikkat çeken bir destek ödemesi de doğalgaz desteği olarak biliniyor. Doğalgaz desteği ay ay PTT üzerinden ödeniyor.

Özellikle de kış mevsiminin geldiği şu günlerde doğalgaz faturası birçok vatandaşın belini bükerek bütçesini zorlamaya devam ediyor. Özellikle de kış mevsiminden etkilenen kesim dar gelirli haneler olmakta iken devlet dar gelirli ihtiyaç sahibi hanelere doğalgaz tüketim desteği sağlıyor. Doğalgaz tüketim desteği kapsamında PTT şubelerinden başvuru yapmak üzere toplamda 900 TL ile ₺2.500 TL arasında destek ödemesi sağlanıyor. Yaşanılan ilin ya da ilçenin iklim koşullarına göre destekler farklılık gösteriyor.

DOĞALGAZ DESTEĞİ NEREDEN ÖDENİYOR

2021 yılında devletin dar gelirli hanelere başlattığı sosyal yardım programı olan doğalgaz desteği kapsamında başvurular 2023-2024 yılı için başlamış bulunuyor. Doğalgaz desteğinden faydalanmak için bazı şartların karşılanması Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından isteniyor. Bakanlık süzgecinden geçen hanelere her ay destek ödemesi PTT üzerinden sağlanıyor.

DOĞALGAZDESTEĞİ

DOĞALGAZ DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI

Destek başvurularının başladığı açıklamasına istinaden, başvuru şartları vatandaş tarafından merakla araştırılıyor. Hane içinde kişi başına düşen aylık gelir, asgari ücretin 3'te birinden az olması durumunda başvurular kabul edilebiliyor. Kış aylarında doğalgaz faturalarının belirli bir tutarı devlet tarafından karşılanıyor. Bu destekten faydalanmak için ise e-devlet sistemi üzerinden ya da PTT şubelerine başvuru formu doldurmak ile başvurular tamamlanabiliyor. Başvuruların tamamlanabilmesi için gelir belgesinin de sunulması gerekiyor.

HER AY PTT'YE KOŞACAKSINIZ

Başvurusu kabul edilen Haneler hak sahibi olduğu doğalgaz desteğini PTT şubelerinden nakit olarak çekilebildiği gibi doğrudan doğalgaz faturalarını da ödemek için kullanabiliyor. E-devlet sistemi üzerinden Haneler doğalgaz desteği ile alakalı bilgileri sorgulayabiliyor. Öte yandan yine e-devlet sistemi üzerinden bilgi güncellemesi tamamlanabilirken destek tutarı ile birlikte fatura ödeme işlemleri de tamamlanabiliyor.

Ülkemiz sosyal devlet ilkesi ile ilerlediği için doğalgaz desteği gibi birçok destek imkanını sağlıyor. Doğalgaz desteği ise kış aylarında ısınma ihtiyacı olan hanelerin faturalarını ödemek konusunda yardımcı oluyor.