PTT'den ev hanımlarına MÜJDE! 24 ay boyunca 400 TL ödeniyor

Devlet, ülkemiz nüfusunun korunması ve sosyal devlet ilkesi gözetilerek muhtaç hanelere birçok destek ödemesi sunuyor. Çoklu Doğum yardımı da 0-24 ay arası çocuğu bulunan ebeveyne ödeniyor.

PTT'den ev hanımlarına MÜJDE! 24 ay boyunca 400 TL ödeniyor

Devlet, ister çalışsın ister ev hanımı olsun her kadına desteğini sürdürüyor. Çalışmayan kadınlara bir çok destek ödemesi mevcut iken çalışan kadınlara ise sağlanan destekler, SGK tarafından onaylanmakta. Çalışan kadınların doğum yapması halinde faydalanacağı bir çok hak mevcut. Bu kapsamda çalışan kadın doğum yapması durumunda bir çok haktan faydalanabiliyor. Bu hakların amacı, çocukları ile daha fazla vakit geçirebilme imkanı olurken, diğer taraftan da evde kaldığı süre boyunca refahının sağlanması olarak öngörülüyor. Çoklu doğum yardımı da bu destekler arasında yer alıyor. Ancak kadınlara sağlanan bu haktan çalışan çalışmayan her doğum yapan birey faydalanıyor. 24 ay boyunca sağlanan destek için, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı süzgecinden geçilmesi gerekiyor. Yeni doğum yapması akabinde annenin başvurması ile birlikte 2 yıl boyuna ödenecek olan çoklu yardım desteği sağlanıyor.

Devlet, ülkemiz nüfusunun korunması ve sosyal devlet ilkesi gözetilerek muhtaç hanelere birçok destek ödemesi sunuyor. Çoklu Doğum yardımı da 0-24 ay arası çocuğu bulunan ebeveyne ödeniyor.

tl

ÇOKLU DOĞUM YARDIMI KİMLERE VERİLİYOR

Çocukların öz bakım ihtiyaçlarının karşılanması adına finanse edilen bir yardım programı olarak bilinen çoklu yardım programından faydalanacak olan hanelerin ihtiyaç sahibi haneler olması şartı bulunuyor. Bu yardım programında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından dar gelirli olduğu tespiti konulan ve çoklu doğum ile dünyaya gelen çocukların bulunduğu hanelere destek sağlanıyor.

tl

ÇOKLU DOĞUM YARDIMI BAŞVURUSU

Çoklu Doğum yardımı başvuruları ikametlerinin bağlı bulunduğu il ya da ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarında yapılıyor. Başvurusunun tamamlayan hane, SYDV tarafından yapılan incelemeler sonrasında onay alınıp alınmadığı konusunda bilgilendiriliyor.

Bu sayede 24 ay boyunca çocuk başına 400 TL ödeme sağlanıyor. PTT hesapları üzerine aktarılan bu ödemeler 2 ayda bir yapılıyor. Çocukların Öz ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla başlatılan çoklu doğum yardımında 0-24 ay arası destek ödemesi alınabilmektedir. Hanede çalışan bireyin olması Sosyal Sigorta güvenceli çalışanın olması durumunun çoklu doğum yardım programına engel olmadığı bakanlık tarafında açıklanmış bulunuyor. Şartlı sağlık yardımından faydalanan haneler de çoklu doğum yardımı programından faydalanabiliyor