Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,79 1,53%
EURO
35,16 0,53%
ALTIN
2.447,14 2,86%

PTT’de kadınlara destekte SINIR YOK! Ay sonunda hesaplara aktarılacak

Devlet özellikle de kadınlara bir çok destekler sağlıyor. Bu destekler arasında yalnız yaşayan kadınlara, herhangi bir geliri olmayan kadınlara ve 65 yaş üzeri kadınlara bir çok destek ödemesi sunuluyor.

Yayın Tarihi: 20.11.2023 22:36
Güncelleme Tarihi: 20.11.2023 22:36

PTT’de kadınlara destekte SINIR YOK! Ay sonunda hesaplara aktarılacak

Devlet sosyal devlet olam ilkesi ile bir çok destek ödemesi sunuyor. Bu desteklerden faydalanacak olan bireyin ise ihtiyaç sahibi olarak bakanlık tarafından onay alması gerekiyor. Devlet özellikle de kadınlara bir çok destekler sağlıyor. Bu destekler arasında yalnız yaşayan kadınlara, herhangi bir geliri olmayan kadınlara ve 65 yaş üzeri kadınlara bir çok destek ödemesi sunuluyor. Devlet tarafından herhangi bir geliri olmayan kadına toplamda 6.000 TL ödeniyor. İki ayda bir hesaplara aktarılan 1.000 TL, kadının özel ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlıyor. Herhangi bir sosyal güvencesinin bulunmaması durumunda bu ödemeye ek olarak bir çok ödemeye daha hak sahibi olunabiliyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı destek ödemeleri için bireyin hak sahibi olması adına çalışmalarına devam ediyor. Başvuru sonrasında hane ya da bireyin dar gelirli olduğunun ispatı için hane ziyareti gerçekleştirildiği biliniyor. Bakanlığın düzenlediği bu çalışma şekli ise, gerçek hak sahibi hane yada bireyleri belirlemek. Uzun süredir devam eden ancak son zamanlarda dikkat çeken ev hanımlarına 1000 TL destek ödemesi; eşi vefat eden dul kalan ve herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan kadınlara ödeniyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi internet sayfasında yer alan bilgiler doğrultusunda kadınlara 1000 TL destek başvurusu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığı ile tamamlanabiliyor.

TL

GELİRİ OLMAYAN KADINA DESTEK

Herhangi bir gelirinin olmaması çalışmıyor ya da çalışamıyor olması ve SGK kapsamında güvencesinin bulunmaması durumunda kadınlara devlet birçok imkan sağlamaya devam ediyor. Ev hanımlarına 1000 TL destek ödemesi de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları haricinde e-devlet üzerinden de tanımlanabiliyor. Devlet tarafından sunulan bin TL destek ödemesi 2 ayda bir hak sahibi kadının PTT hesabına aktarılıyor.

KADINA DESTEK BAŞVURU ŞARTLARI

Ancak eşini kaybetmesi sonrasında dara düşen kadınlara devlet birçok destek ödemesi daha sağlıyor. Eşi hayatını kaybeden kadına dul maaşı ödemeleri devam ederken, ihtiyaç sahibi olarak yaşayan 65 yaş üzerindeki kadınlara da yaşlılık aylığı bağlanabiliyor. Devlet tarafından sağlanan bu destekler maaş ve nafaka gibi ödemelerin alınması durumunda kesiliyor.

Öte yandan hanede kişi başına düşen gelir Asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyor. Yukarıdaki başvuru şartlarını taşıyan her kadın kimliği ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı birimlerine başvurarak ya da e-devlet üzerinden işlemlerini tamamlayarak, bu destek ödemeleri ne hak kazanabilir.