Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,79 1,53%
EURO
35,16 0,53%
ALTIN
2.447,14 2,86%

Prim esaslı çalışana kötü haber! Yargıtay karar verdi!

Ücret artı prim usulü ile çalışanlar için süre gelen çalışma Yargıtay tarafından nihai karar bağlandı. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından alınan karar bağlı olarak, çalışanları üzecek gelişmeler mevcut.

Yayın Tarihi: 10.12.2023 09:46
Güncelleme Tarihi: 10.12.2023 09:46

Prim esaslı çalışana kötü haber! Yargıtay karar verdi!

Ücret artı prim usulü ile çalışanlar için süre gelen çalışma Yargıtay tarafından nihai karar bağlandı. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından alınan karar bağlı olarak, çalışanları üzecek gelişmeler mevcut. Bu kapsamda fazla çalışanların mesai ücretlerinin sabit tutulmasına karar verildi. Ücrete ek prim ile çalışanların prim miktarları artı çalışmada esas alınmayacak. 

İSTİNAF REDDİ SAĞLANIYOR

Geçtiğimiz haftalarda emeklilik yaşı gelmesi ve işlemlerini başlatıp emekli olması sebebiyle işi bırakan bir kişi,maaş alacağını ve yıllık izin ödemelerini tahsis edemediği sebebiyle İş Mahkemesine başvuruda bulundu. Kendi izin gününde ve bayramlarda da çalıştığını öne süren çalışan, kendisine sunulan ödemenin eksik olduğunu fark etti. Genel tatili ve yıllık izin ücreti ve bayram mesai ücretlerini almayı talep eden davacı, davalı tarafından red edildi. 

İŞ MAHKEMESİ KARARI VERDİ

iş Mahkemesine başvuran çalışan dava sonucunda kısmen haklı kabul edildi. Emekli olması sebebiyle, iş sözleşmesinin sona erdiği açıklanırken tanıkların beyanına göre izin günlerinde çalıştığını ve resmi tatillerde çalıştığını ispat edememesi sebebiyle,kısmen kabulüne kabul edilmesi, çalışanı şaşırttı. 

Davalaı kararı istinafa götürürken, konu Anayasa Mahkemesi'ne devredildi. Prim ödemelerinin fazla mesaiye dair edilemeyeceği kapsamında onay verildi. 

YARGITAY ONAYI VERDİ

Yargıtay tarafından alınan kaarda "Ücret, sabit ücret ile hedefe veya kotaya bağlı primden oluşuyorsa, hedefe veya belli bir kotanın aşılmasına bağlı prim ödemesi uygulamalarında işçinin fazla çalışma ücreti sabit ücret üzerinden saat ücretinin yüzde 150 fazlasıyla ödenir. '' denildi.