Bist 100
9.344,97 1%
DOLAR
30,92 0%
EURO
33,44 -0,06%
ALTIN
2.011,81 -0,01%

Pençe-Kilit’ten teröre darbe: 2 terörist öldürüldü

Emniyet güçlerinin terör örgütlerine yönelik operasyonları devam ediyor. Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyonu kapsamında terör örgütü PKK’ya ait iki hedefin hava harekatıyla vurulduğunu ve 2 teröristin öldürüldüğünü duyurdu. Bakanlık, operasyonların terör örgütü tamamen yok edilinceye kadar devam edeceğini bildirdi.

Yayın Tarihi: 09.12.2023 14:02
Güncelleme Tarihi: 09.12.2023 14:02

Pençe-Kilit’ten teröre darbe: 2 terörist öldürüldü

Türkiye, terör örgütleriyle yıllardır mücadele ediyor. Ülkenin güvenliği ve huzuru için terör örgütlerine karşı kararlı bir duruş sergileyen emniyet güçleri, başarılı operasyonlarla terör örgütlerinin belini kırıyor. Emniyet güçleri, terör örgütlerinin eylem yapmasını engellemek, teröristleri etkisiz hale getirmek, terör örgütlerinin finansmanını kesmek, terör örgütlerinin propagandasını önlemek ve terör örgütlerinin yurt içi ve yurt dışı bağlantılarını koparmak için yoğun çaba harcıyor.

Terör örgütü PKK’ya karşı yürütülen mücadelenin kararlılıkla sürdürüyor. MSB, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonlarımız hız kesmeden devam ediyor. Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde tespit edilen 2 PKK’lı terörist, düzenlenen hava harekatıyla etkisiz hale getirildi. En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar operasyonlarımız devam edecek.” dedi.

PENÇE-KİLİT OPERASYONU NEDİR?

Pençe-Kilit Operasyonu, 18 Nisan 2022’de MSB tarafından başlatılan ve Irak’ın kuzeyindeki Metina bölgesinde yürütülen bir operasyondur. Operasyonun amacı, terör örgütü PKK’nın bölgedeki varlığını ve faaliyetlerini sonlandırmak, bölge halkının huzur ve güvenliğini sağlamak ve Türkiye’nin ulusal güvenliğini korumaktır.

Operasyon kapsamında, terör örgütü PKK’ya ait sığınak, barınak, silah, mühimmat ve yaşam malzemesi imha edilmekte, teröristler etkisiz hale getirilmektedir. Operasyon, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından koordineli bir şekilde yürütülmektedir.

Operasyonun başarısı, Türkiye’nin terörle mücadeledeki kararlılığının ve gücünün bir göstergesidir. Operasyon, terör örgütü PKK’nın bölgedeki varlığını ve faaliyetlerini sonlandırmak, bölge halkının huzur ve güvenliğini sağlamak ve Türkiye’nin ulusal güvenliğini korumak için önemli bir fırsattır. Operasyon, terör örgütü PKK’ya karşı verilen mücadelenin sonuna kadar devam edeceğinin bir mesajıdır.