Özgür Özel: Anayasa yok sayıldı

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması, yüksek yargıda büyük bir krize yol açtı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Yargıtay’ın anayasayı ihlal ettiğini söyledi.

 Özgür Özel: Anayasa yok sayıldı

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayasa Mahkemesi üyelerine suç duyurusunda bulunması sonucu yüksek yargıda gerginlik yarattı. Yargıdaki krize ilişkin CHP Genel Başkanı Özgür Özel, değerlendirmelerde bulundu. Özel Yargıtay’ın anayasayı çiğnediğini söyledi.

ANAYASA MAHKEMESİ’NİN YETKİSİ GASP EDİLDİ

Özgür Özel, yaptığı açıklamada, Yargıtay’ın Anayasa Mahkemesi’nin yetkisini gasp ettiğini belirtti. Özel, “Anayasa Mahkemesi’nin yetkisi yok hükmünde görülüyor. Biz de diyoruz ki; ‘böyle yaparsanız, yarın birisi de Meclis’i yok sayar.’” dedi.

Özel, Anayasa Mahkemesi’nin, yargı denetiminin son mercii olduğunu ve bu kurumun üyelerine yönelik suç duyurusunun anayasaya aykırı olduğunu vurguladı. Özel, “Anayasal düzeni bir maddede yok sayarsanız, bütün bir düzeni ortadan kaldırırsınız.” şeklinde konuştu.

YARGITAY’IN SUÇ DUYURUSU NE ANLAMA GELİYOR?

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında, “Cumhuriyetin temel niteliklerine aykırı davranmak” suçlamasıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

Suç duyurusu, Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay hakkındaki hak ihlali kararlarına tepki olarak yapılmıştı.

Yargıtay’ın bu hamlesi, yüksek yargıda bir yetki krizi başlattı.