Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Özel sektör çalışanlarına MÜJDE! Birikmiş günü olana tek kalemde ödeme

Milyonlarca özel sektör çalışanını yakından ilgilendiren gelişmeler mevcut. Sözleşmesi dolan özel sektör çalışanının içeride kalan izinli günlerinin paraya dönüştürülebileceği onayı Yargıtay tarafından verildi.

Yayın Tarihi: 04.12.2023 08:40
Güncelleme Tarihi: 04.12.2023 08:40

Özel sektör çalışanlarına MÜJDE! Birikmiş günü olana tek kalemde ödeme

Milyonlarca özel sektör çalışanını yakından ilgilendiren gelişmeler mevcut. Sözleşmesi dolan özel sektör çalışanının içeride kalan izinli günlerinin paraya dönüştürülebileceği onayı Yargıtay tarafından verildi. İşten çıktığı tarihten itibaren işçinin son maaşında hesabına aktarılması konusunda kararı Yüksek Mahkeme açıkladı. İşçinin sözleşmesi süresince çalıştığı hafta tatillerinin yıllık izinden sayılmayacağı konusu da onaylandı. 

Geçtiğimiz ghaftalarda işten çıkartılan bir vinç operatörü, izinli günü sayılıp da çalıştığı günlerin hakkını aramak için iş mahkmesine başvurdu. Fazla çalışma yapan hakkı olduğu tatil günlerin parasının ödenmesidini belirten çalışan, yıllık izninin de tam olarak ödenmediği gerekçesiyle iş mahkemesine başvurdu. 

YILLIK İZİN SÜRESİNDEN DÜŞEMEYECEK

Davacı işçi ödenmeyen haklarının davalı tarafından ödenmesi gerekliliği konusunda başvuruda bulundu. Bu haklarının olduğunu özlük dosyasi içerisinde mahkemeye sundu. Davacı ise ihbar süresini kullandırdığını ispat edemediğinden davacının haklı olduğu kanısına vararak davanın kısmen kabulü konusunda onay verdi. 

İŞÇİ

Davadaki avukatlar kararı istinaf taşıma kararı aldı. hesaplamaların bordroların tek tek kaleme alınması davacının hak sahibi olduğu ödemenin yapılmaması gerekçesiyle istinaf başvurularının ayrı ayrı kabulüne hükmetti. Yargıtay 9. Hukuk Dairesine giren davanın kapsamı genişledi. 

SON MAAŞTA HESAPLARA AKTARILACAK

Mahkeme tarafından verilen kararda kullandırılmayan haftalık izinlerin  yıllık izin süresinden düşürülemeyeceği kanısına varıldı. 4857 sayılı Kanun'un 59 uncu maddesinde, iş sözleşmesinin herhangi bir nedenle sona ermesi hâlinde,işçinin içeride kalan yıllık izinlerinin gün sayısınca ödenmesi ve bu ödemenin de son maaş ödemelerinde ek olarak aktarması kararı alındı. 

İş sözleşmesi neşekilde sona ermiş olursa olsun, İşveren yıllık izinlerin kullandırıldığı ve kayıt altında tuttuğu defteri ispatlaması lazım. Davada sunulan dosyada davacının imzasının bulunduğu 15'er günlük izin talep formlarının yer alması, İş veren bu izinleri u izinlerin biriken hafta tatilleri için verildiğini söylerken, davacı haftalık olarak ödeme alması gerekliliğini dava dosyasına eklemiş ve alacağı olduğunu belitmiştir. 

Bu kapsamda yıllık izinleri konusunda yeniden bir hesaplama yapılıp, davacının hesabına otomatik olarak aktarma zorunluluğuna karar verilmiştir.