Bist 100
9.679,8 1%
DOLAR
32,43 0,21%
EURO
34,54 0,28%
ALTIN
2.436,93 0,43%

Oyuncular dolar ile alacak! Steam Türkiye'den neden çekiliyor?

Steam Türkiye'de çekiliyor mu? Steam Türkiye'den neden çekiliyor? sorusunun yanıtı nedir?

Yayın Tarihi: 25.10.2023 14:28
Güncelleme Tarihi: 25.10.2023 14:28

Oyuncular dolar ile alacak! Steam Türkiye'den neden çekiliyor?

Dijital oyun platformu olarak ülkemizde en çok kullanılan Steam Türkiye'den çekiliyor mu? sorusunun yanıtını milyonlarca oyun sever araştırıyor. Milyonlarca oyuncuya hizmet veren dünyanın en popüler dijital oyun platformu olan Steam Türkiye pazarında da kullanıma hakimdi. Peki Steam Türkiye'de çekiliyor mu? Steam Türkiye'den neden çekiliyor? sorusunun yanıtı nedir?

Türkiye'deki oyun severleri yakında bilgilendiren gelişmelerde Steam Türkiye pazarı ile alakalı önemli bir karar verildiği belirtilmiş bulunuyor. Yapılan duyuruda Steam 20 Kasım itibariyle platformdan TL ile harcamaları sonlandıracağını açıklamış bulunuyor. Steam tamamen ülkeden kalkması gibi bir durum söz konusu değil ancak sadece TL kullanımını bıraktığını açıklamış bulunuyor.

STEAM DOLAR KURU İLE SATACAK

Döviz kurunda ardı arkası kesilmeyen dalgalanmalardan ötürü oyun fiyatlarına geçtiğimiz günlerde yeni bir zam daha gelmişti. Bu durumu yakından takip eden Steam yapımcıları oyun severleri üzen bir düzenleme kararı vererek ana sayfası üzerinden son dakika bir duyuru yaptı. Steam oyunlar artık TL üzerinden satılmayacağı belirtildi. Steam Türkiye'den çekilecek mi sorusunun yanıtı hayır olarak veriliyor. Öncelikle belirtilmesi gereken, Steam Türkiye'den tam anlamıyla çekilmeyecek sadece Türkiye'deki satışlarda kullanılan TL para birimi kaldırılırken USD olarak değiştirilecek.

stam

Yani artık Steam'de TL üzerinden alışveriş yapılmayacak. Peki Türk oyuncular bu durumdan nasıl etkilenecek? 20 Kasım'dan itibaren Steam'de satılan tüm oyunların dolar cinsine çevrileceği açıklaması kullanıcıyı üzdü.

STEAM NEDEN TÜRKİYE'DEN ÇEKİLİYOR

Steam Türkiye'den çekilme kararının ardında yatan sır perdesi ise kur dalgalanmaları ve ekonomik istikrarsızlık olarak belirtilirken, Arjantin ve Türkiye'de yüksek kur oynaklığı yaşandığı ve oyun geliştiricilerin fiyat belirlemesi konusunda güncelleme yapamadığı açıklanmış bulunuyor. Türk oyuncuları artık Steam üzerinden Dolar kuru ile oyun indirebilecek.

TÜRK OYUNCULARA STEAM TR KALDIRILMASININ SONUCU

Türk oyuncular Steam üzerinden TL ile alışveriş yaparken dolar kuruna geçiş olması olumsuz olarak etkileyebileceği söyleniyor. Dolar kuruna geçilmesi oyun fiyatlarına kat ve kat zam yapılması olarak gündeme çıkarken alım gücünün azalacağı biliniyor. Cüzdanında TL bakiyesi olan Steam kullanıcılarının bakiyesi dolara çevrileceği için de kayıplar yaşanacağı tahmin ediliyor. Steam Türkiye'den çekilme kararı oyun sektörü içinde büyük bir darbe olarak yorumlanıyor. Oyun geliştiricileri ve yayıncıları için Türkiye'deki yüksek bir gelir kaynağı olarak bilinen Steam Türkiye'den kaldırılması sonrasında oyun sektörünün nasıl etkileneceği de merak ediliyor.