Ortalık yangın yerine dönecek! Merkez Bankası dolar 40 TL aşacak dedi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan ortalığı yangın yerine çevirecek açıklama geldi. Kasım ayı piyasasının katılımcı anketleri açıklandı. Anket kapsamında Merkez Bankası’nın açıklaması doların 40 TL aşacağı yönünde oldu...

Ortalık yangın yerine dönecek! Merkez Bankası dolar 40 TL aşacak dedi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kapsamında kasım ayı piyasası katılımcı anket sonuçları açıklandı. Sonuçlar kamuoyu ile paylaşıldı. Anket finansal sektör ve sektör temsilcilerinden oluşan toplamda 69 katılımcı tarafından özenle yanıtlandı. Elde edilen verilere göre katılımcıların enflasyon verilerinin üzerindeki değişim büyük oranda dikkat çekti. Cari yıl sonu beklentisi önceki süreçlerde yapılan anketlere göre %68,01 iken, bu dönemin içersinde yapılan anketlerde %67,23’e kadar geriledi.

dolar kaç tl

DOLAR 40 TL’NİN ÜSTÜNE ÇIKACAK 

TÜFE beklentisi kapsamında öngörülen 12 ay sonrası bir önceki ankette %45 28 oranında iken, bu sefer yapılan ankette %43,94 olarak belirlendi. Aynı şekilde 24 aylık TÜFE beklentisi kapsamında ise önceki dönemde %25,82 iken, bu anket döneminde %25,09 olarak belirlendi. 

Ankete katılım sağlayanlar ters repo pazarı ve bist repo pazarında cari ay sonu gecelik olarak faiz oranı beklentisi ise önceki anket sürecinde %33,22 iken, bu dönem içersinde %37,71 olarak öne çıktı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı önceki anket sürecinde %36,68'ken bu anket döneminde %37,80 olarak belirlendi.

Döviz kuru beklentilerinde detaylı bir şekilde incelendiği zaman cari yılsonu dolar TL beklentisi önceki ankette 30,05 olarak kaydedilmişti. Bu dönem içersinde yapılan ankette ise 30 TL olarak kaydedildi. 12 ay sonrasındaki döviz kuru beklentisi ise yine önceki ankette 38,64, bu ankette 39, 62 TL olarak kayıtlara geçti.