Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Ömer Çelik: İsrail’in saldırıları savaş suçu ve soykırım

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MKYK toplantısının ardından yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını savaş suçu ve soykırım olarak nitelendirdi. Çelik, İsrail’in Gazze’de 10 bin 328 kişiyi katlettiğini, bunların 4 bin 237’sinin çocuk, 2 bin 719’unun kadın olduğunu belirtti. Çelik, uluslararası sistemin iflas ettiğini, BM’nin etkisiz olduğunu, iki devletli çözümün hayata geçmesi gerektiğini vurguladı.

Yayın Tarihi: 07.11.2023 17:55
Güncelleme Tarihi: 07.11.2023 17:55

Ömer Çelik: İsrail’in saldırıları savaş suçu ve soykırım

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkalığında toplanan MKYK toplantısının ardından İsrail'in Gazze'ye gerçekleştirdiği katliama ilişkin değerlendirmelerde bulundu

Çelik, MKYK toplantısında Gazze’deki insanlık dramının ele alındığını söyledi.

 Çelik, “Bu Srebrenitsa katliamına benzer bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Netanyahu hükümetinin eylemleri savaş suçudur, soykırımdır. İsrail ordusu 222 okulu vurdu, 40 bin konut yıkıldı. Tüm bunlar savaş suçu niteliğindedir. BM Genel Sekreteri, yaşadıklarını dehşet duygusuyla ifade ediyor. Ama bütün bu ifadelere rağmen süreçte BM etkili değil.” dedi.

İSRAİL’İN KATLİAM SİYASETİ

Çelik, 121 ülkenin İsrail’e ateşkes çağrısı yaptığını ancak bunun da yeterli olmadığını ifade etti. 

Çelik, “Gelinen tablo uluslararası sistemin iflas ettiği anlamına gelmektedir. İki devletli çözüm hayata geçmeden kısır döngünün, saldırıların sona ermeyeceğini görüyoruz. Ateşkes ve ardından iki devletli çözüm hayata geçmelidir. Uluslararası toplum gereken inisiyatifi göstermelidir. Netanyahu’nun yaptığı şey katliam siyasetini örtbas etmektir.” diye konuştu.

DÜNYA SESSİZ KALAMAZ

Çelik, İsrail’in saldırılarını destekleyen veya görmezden gelen ülke ve kuruluşlara da tepki gösterdi.

Çelik, “Tevrat ve İncil’in takipçileri, katliamlar için destek olarak kullanılmasına tepki göstermelidir. Dünyanın her tarafında onurlu halklar ellerinizde kan var diyerek seslerini yükseltmelidirler. İsrail’in kendini koruma hakkı olduğunu söyleyenler, kırmızı çizgileri olmadığını söylüyor. Bu katliama cevaz vermektir.” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN DİPLOMASİ ATAĞI

Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gazze konusunda yeni bir diplomasi atağı başlatacağını duyurdu. 

Çelik, “Cumhurbaşkanımız yakında yeni bir diplomasi atağı başlatacaktır. İki devletli çözümün hayata geçmesi için çalışma sürmektedir.” dedi.

GAZZE’YE YARDIM ENGELLENİYOR

Çelik, Gazze’ye günde en az 500 TIR’lık yardım girmesi gerektiğini, ancak bunun da gerçekleştirilemediğini söyledi. 

Çelik, “Gazze’ye günde en az 500 TIR’lık yardım girmelidir. 32 günde giren TIR sayısı bir günde girmesi gereken yardım kadar değil. Koskoca sistem insani yardımı bile gerçekleştiremiyor. Gazze’nin boşaltılmasını istemek, Netanyahu zihniyetinin Filistin davasını ortadan kaldırması demektir.” dedi.

İSRAİL VE DEAŞ AYNI ZİHNİYET

Çelik, İsrail’in Gazze’de sivil halkı hedef aldığını, bunun bir örgütle mücadele etmekle ilgisi olmadığını söyledi. Çelik, “İsrail, Hamas ile mücadele ettiğini söylerken 10 bin kişi öldü, 4 bini çocuk, 3 bini kadın. Bunlar bir örgüt mensubu muydu? Bunlar askeri niteliği olmayan insanlar. 7 bin kadın ve çocuğu katlettiler. İsrail’in yaptığının kendini savunmayla ilgisi yok. Netanyahu’nun zihniyetinin DEAŞ’ın zihniyetinden bir farkı yok.” dedi.