Bist 100
9.548,09 1%
DOLAR
32,51 0,18%
EURO
34,61 0,17%
ALTIN
2.480,07 0,25%

Odysseus, 50 yıl sonra Ay'a iniş yapan ABD’ye ait ilk uzay aracı oldu!

Odysseus, özel bir şirket olan Intuitive Machines tarafından geliştirilen ve 50 yıl aradan sonra Ay yüzeyine iniş yapan ABD’ye ait ilk uzay aracı oldu.

Yayın Tarihi: 23.02.2024 10:44
Güncelleme Tarihi: 23.02.2024 10:44

Odysseus, 50 yıl sonra Ay'a iniş yapan ABD’ye ait ilk uzay aracı oldu!

Houston merkezli Intuitive Machines tarafından üretilen Odysseus uzay aracı Ay yüzeyine başarıyla iniş yaptı. Bu, özel bir şirkete ait bir uzay aracının Ay yüzeyine ilk inişi ve Apollo görevlerinden bu yana Ay'a ulaşan ilk ABD yapımı araç olma özelliğini taşıyor.

Odysseus, uzay ajansının Artemis programı kapsamında gelecekteki mürettebatlı Ay görevlerine hazırlanmaya yardımcı olmak için kullanılacağını söylediği NASA araçlarını taşıyordu. NASA inişin dün Türkiye saati ile 14:23'te gerçekleştiğini doğruladı. Araç, 15 Şubat'ta bir SpaceX Falcon 9 roketi yardımıyla Dünya'dan fırlatılmıştı.

ay

ŞİRKET BU YIL İKİ AY ARACI DAHA FIRLATACAK

The New York Times'a göre, inişi birkaç saat geciktiren bazı uçuşla ilgili teknik sorunlar vardı. Intuitive Machines CTO'su Tim Crain, yaptığı açıklamada "Odysseus kesinlikle Ay'da ve çalışıyor. Ancak görevin hedeflerine ulaşıp ulaşamayacağı henüz belli değil" dedi. Odysseus'un karanlık çökmeden ve güneş enerjisiyle çalışan aracı çalışamaz hale getirmeden önce Dünya'ya veri göndermek için yaklaşık bir haftalık sınırlı bir süresi bulunuyor.

Intuitive Machines, iniş denemesi yapan ilk özel şirket değil. Astrobotic, geçen ay Peregrine iniş aracıyla bir girişimde bulunmuş ancak başarısız olmuştu. Ayrıca Intuitive Machines, bu yıl iki Ay aracı daha fırlatmayı planlıyor.