Bist 100
9.374,2 0%
DOLAR
31,11 0,2%
EURO
33,71 0,18%
ALTIN
2.023,87 0,07%

O Marka Piyasadaki Elektrikli Araçlarını Geri Çekme Kararı Aldı! Sebebi İse Şarj Ederken Alev Alması

Jeep, hibrit Wrangler 4xe modellerini geri çağırma kararı aldı. Şirket, markasına ait şarj edilebilir hibrit otomobillerde belirlenen bir sorun nedeniyle önleyici bir adım atıyor. Jeep'in bu geri çağırma süreci, müşteri güvenliğini ve araçların sorunsuz çalışmasını sağlamak amacıyla gerçekleştiriliyor. Yetkililer, kullanıcıların bu çağrıya hızlı ve etkili bir şekilde yanıt vermelerini tavsiye ediyor.

Yayın Tarihi: 30.11.2023 11:41
Güncelleme Tarihi: 30.11.2023 11:41

O Marka Piyasadaki Elektrikli Araçlarını Geri Çekme Kararı Aldı! Sebebi İse Şarj Ederken Alev Alması

Jeep’in şarj edilebilir hibrit modeli Wrangler 4xe, motorun beklenmedik şekilde durması riski nedeniyle geri çağrılıyor. Sorunun kaynağı henüz net değil, ancak sorunun şanzıman kontrol modülü ve yardımcı hibrit kontrol işlemcisi için güncellenmiş bir yazılım kalibrasyonu ile çözülebileceği belirtiliyor.

Şarj Edilirken Alev Alan Araçlar

otomobil

Jeep Wrangler 4xe, hem elektrikli hem de içten yanmalı motoru ile hem yakıt tasarrufu sağlayan hem de off-road yeteneklerinden ödün vermeyen bir araç olarak dikkat çekiyor. Ancak aracın motoru, bazı durumlarda istenmeyen bir şekilde kapanabiliyor. Bu da sürücüler için hem tehlikeli hem de can sıkıcı bir durum oluşturuyor.

Jeep, bu sorunu araştırdığını ve 2020-2023 yılları arasında üretilen 45.000 adet Wrangler 4xe modelini geri çağırdığını duyurdu. Geri çağrılan araçlardan 8 tanesinin park halindeyken ve şarj edilirken alev aldığı belirtildi. Jeep, bu olayların can kaybına yol açmadığını, ancak araç sahiplerinin güvenliği için araçlarını şarj etmemeleri ve en yakın servise başvurmaları gerektiğini bildirdi.

otomobil

Yazılım Güncellemesi ile Sorun Çözülecek

Jeep, araçlarını kullanmaya devam etmek isteyen müşterilerine ise yalnızca içten yanmalı motoru kullanmalarını ve araçlarını başkalarından uzak bir yere park etmelerini tavsiye etti. Ayrıca marka, bu sorunun yazılım desteği ile çözülebileceğini açıkladı. Eğer yazılım güncellemesine rağmen hata kodu devam ederse, bataryaların değiştirileceği ifade edildi. Müşteriler, servis randevuları için haberdar edilecekler.

otomobil

Jeep Wrangler 4xe, motorun aniden durması riski nedeniyle geri çağrılıyor. Bu sorun, araçların şarj edilirken alev almasına da sebep olmuştu. Jeep, sorunu yazılım güncellemesi ile çözmeye çalışacak.