Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Netanyahu’ya Ankara’dan sert tepki! “Soykırım yapan sensin”

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, Türkiye’nin terörle mücadelesine “Soykırım” diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alması, Ankara’dan sert yanıt aldı. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Netanyahu’yu savaş suçlusu ve soykırımcı olmakla suçladı.

Yayın Tarihi: 28.12.2023 12:44
Güncelleme Tarihi: 28.12.2023 12:44

Netanyahu’ya Ankara’dan sert tepki! “Soykırım yapan sensin”

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Türkiye’nin terörle mücadelesine yönelik olarak “Soykırım” ifadesini kullanarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef aldı. Netanyahu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Kürtlere soykırım uygulayan ve kendi yönetimine karşı çıkan gazetecileri hapse atma konusunda dünya rekorunu elinde bulunduran Erdoğan, bize ahlak dersi verecek son kişidir." dedi.

ÇELİK: NETANYAHU, İNSANLIĞIN DÜŞMANIDIR

Netanyahu’nun bu sözlerine Ankara’dan sert tepki geldi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Netanyahu’yu insanlığın düşmanı olmakla suçladı. Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

''Sivillere karşı hiçbir ayrım gözetmeksizin tarihin en vahşi saldırganlığına imza atan İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef alan sözleri yok hükmündedir. İsrail Başbakanı Netanyahu, insanlığa karşı işlediği savaş suçları ve Filistinlilere yönelik soykırım girişimi nedeniyle layık olduğu şekilde nefretle anılacak ve birgün hukuk önünde hesap verecektir. Türkiye’nin terörle mücadelesi, hukuk çerçevesinde yürütülen dünyanın en meşru mücadelesidir. Türkiye’nin terörle mücadelesi, uluslararası hukukun tüm kurallarıyla tam bir uyum içindedir. İnsanlık düşmanı terör örgütlerine karşı verilen bir mücadeledir. İsrail’in Filistin’deki işgali ise tarihin en uzun süreli işgali olduğu gibi en planlı ve sistematik katliam suçlarını içermektedir.

netenyahu

''FİLİSTİNLİ KARDEŞLERİMİZİN MEŞRU HAKLARINI ELDE ETMELERİ İÇİN MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ''

Netanyahu yönetimi, Filistinli sivilleri bombalamakta, öz topraklarından göç etmeleri gerektiğini söylemekte, bu insanlar can korkusuyla göç halindeyken yine onları bombalamakta, insanların son çare olarak sığındıkları hastaneleri dahi bombalamaktadır. Cumhurbaşkanımız insanlık değerleri ve insanlık vicdanı adına tüm dünyaya seslenirken, Netanyahu ise insanlığın düşmanı her türlü eylemin temsilcisidir. Filistin'deki çocuk, kadın, sivil, yaşlı masumlarla dayanışmayı sürdürecek; Filistinli kardeşlerimizin meşru haklarını elde etmeleri için mücadele etmeye devam edeceğiz.''

ALTUN: NETANYAHU, TARİHİN EN BÜYÜK YALANCISIDIR

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Netanyahu, soykırımla ilgili herhangi bir şey söyleyebilecek son kişidir." dedi.

İsrail'in savaş suçu işlediğini belirten Fahrettin Altun, "Dünya onu durduramasa da tarih onu savaş suçlusu olarak yargılayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

"Netanyahu'nun Türkiye'nin terörle mücadelesi hakkında en son konuşacak kişi olduğunu da belirten Altun, "Terör örgütü PKK ve uzantılarına karşı 40 yılı aşkın süredir mücadele etmekteyiz. Tıpkı Netanyahu gibi sivilleri ve çocukları ayrım gözetmeksizin katleden PKK'ya karşı Kürt vatandaşlarımız bizzat mücadele etmiştir."