Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Nafaka borcu yüzünden 81 yaşında cezaevine giren adamı Erkekleri Koruma Derneği kurtardı

Bursa’da yaşayan Zülfü Şirin, ayrı yaşadığı eşi Nebiye Şirin’e nafaka ödemediği gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderildi. Ancak 81 yaşındaki adamın nafaka borcu olmadığı, sadece ödeme yaptığı hesabın yanlış olduğu ortaya çıktı. Zülfü Şirin’in imdadına ise Erkekleri Koruma Derneği yetişti. Dernek, nafaka bedelini ödeyerek Şirin’i 26 saat sonra cezaevinden çıkardı.

Yayın Tarihi: 07.12.2023 11:30
Güncelleme Tarihi: 07.12.2023 11:30

Nafaka borcu yüzünden 81 yaşında cezaevine giren adamı Erkekleri Koruma Derneği kurtardı

Zülfü Şirin, 6 yıl önce ayrı yaşamaya başladığı ancak resmi olarak boşanmadığı eşi Nebiye Şirin’e her ay nafaka ödüyordu. Ancak Şirin, 2022 yılında nafaka ödemesini yanlış bir hesaba yaptığını fark etmedi. Bu durumu fırsat bilen Nebiye Şirin, Avustralya’da yaşayan oğluyla birlikte Zülfü Şirin’den şikayetçi oldu.

Şikayet üzerine Zülfü Şirin, jandarma ekipleri tarafından gözaltına alındı. İşlemlerinin ardından 4 Aralık saat 17.00 sıralarında tutuklanan Zülfü Şirin, jandarma eşliğinde cezaevine götürülürken gözyaşlarına boğuldu.

ERKEKLERİ KORUMA DERNEĞİ DEVREYE GİRDİ

Zülfü Şirin’in başına gelenler, Erkekleri Koruma Derneği’nin dikkatini çekti. Dernek, Şirin’in nafaka borcu olmadığını, sadece yanlış hesap hatası yaptığını tespit etti. Dernek, Şirin’in nafaka bedeli olan 5 bin 700 TL’yi ödeyerek, Şirin’in tahliyesini sağladı. Şirin, dün saat 19.00 sıralarında Bursa E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu’ndan çıkarıldı. Şirin’i karşılayan dernek üyeleri, Şirin’e moral verdi.

“CEZAEVİNE GİRERKEN GÖZYAŞI DÖKTÜM, ÇIKARKEN DE SEVİNÇ GÖZYAŞLARI DÖKTÜM”

İnegöl’deki evine gelen Zülfü Şirin, yaşadıklarını anlattı. Şirin, Avustralya’da yaşayan eşi ve oğlunun kendisine haksızlık yaptığını söyledi.

nafaka

Şirin, “Bir elektrik düğmesini kapattım diye oğlumdan hem dayak yedim hem küfür yedim. Kahrımdan bağlara çıktım, gittim. Avusturalya’daki eve geri döndüğümde, ailem beni kapının önüne koydu. Sonra Türkiye’deki evime geldim. Beni burada da rahat bırakmadılar. Gemlik’in Katırlı köyünde evim var. Beni oraya da sokmadılar” dedi.

Şirin, eski eşinin erkek kardeşinin de kendisini tehdit ettiğini belirterek, “Oğlan kardeşi beni tehdit etti. Telefonla arayıp, ‘Seni öldürüp denize atacağız’ dedi. Sonrasında benden şikayetçi oldu. Nafakayı ödemedim diye beni mahkemeye çıkardılar. Oysa ben nafakayı ödemiştim. Yanlışlıkla başka hesaba göndermişim. Beni mahkemeye çıkarıp, tutukladılar. Bu yaştan sonra cezaevi çekilecek gibi değil. Hapishanenin en yaşlısı bendim. Şu anda 83 yaşındayım, resmiyette 81 yaşındayım. 2022 yılında ödediğim nafaka ücreti başka hesaba gitmiş, onun için beni tutukladılar. Benim nafakamı bir hayırsever ödedi, bugün de serbest kaldım. Nafaka ücreti olan 5 bin 700 TL ödediler. Cezaevindeyken birçok milletvekilleri arayıp, moral verdiler. Cezaevindekiler, bile böyle bir durumun olmaması gerektiğini söyledi. Allah, hepsinden razı olsun” diye konuştu.

Şirin, eşiyle 45 yıl evli kaldıklarını ve 6 yıl önce Avustralya’dan Türkiye’ye döndüğünü de sözlerine ekledi.

Şirin, “Avusturalya’da nafaka diye bir şey yok. Neden benle uğraşıyorlar hala 4 katlı evimi satıp, oğluma Avusturalya’da ev aldım. Ama karşılığını göremedim. 6 yıl önce Avusturalya’dan Türkiye geldim. Eşimle 45 sene evli kaldım, hala da evliyiz ama ayrıyız. Eşime bir tokat dahi vurmadım. Avusturalya’da 45 yıl yaşadım. Aslen İnegöllüyüm. Türkiye kanunlarında çok yanlışlar var. İnşallah düzeltirler. İlk kez hapse girdim. 24 saat cezaevinde kaldım. Orada hiçbir şey yapmadım. Oradakiler ile sohbet ettik. Bu durumda olmama onlar da üzüldüler, çıktığıma onlar da sevindiler. Cezaevine girerken gözyaşı döktüm, çıkarken de sevinç gözyaşları döktüm. Böyle şeyler kimselerin başına gelmez inşallah. Bu nafaka davaları, cinayetlerin başlangıç sebepleri. Çoğunlukla cinayetler bunlardan çıkıyor. Ne olur bu kanunları değiştirsinler” dedi.