Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

MSB’den terörle mücadelede çarpıcı rakamlar: Son bir haftada 43 terörist öldürüldü

Milli Savunma Bakanlığı, yurt içi ve sınır ötesi operasyonlarda son bir haftada 43 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, terör örgütlerine karşı amasız ve amansız bir şekilde mücadele edildiğini vurguladı.

Yayın Tarihi: 14.12.2023 12:57
Güncelleme Tarihi: 14.12.2023 12:57

MSB’den terörle mücadelede çarpıcı rakamlar: Son bir haftada 43 terörist öldürüldü

Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin terörle mücadele faaliyetlerine ilişkin son durumu açıkladı. Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, bakanlıkta düzenlediği basın bilgilendirme toplantısında, son bir haftada yurt içi ve sınır ötesinde 43 teröristin etkisiz hale getirildiğini belirtti.

TERÖRİSTLER İÇİN TEK ÇIKIŞ YOLU TESLİM OLMAK

Aktürk, PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ başta olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı yurt içinde ve sınır ötesinde kesintisiz bir şekilde ve başarıyla icra edilen operasyonlarla Irak ve Suriye’nin kuzeyi dahil son bir haftada 43 teröristin etkisiz hale getirildiğini söyledi.

Irak’ın kuzeyindeki Gara, Metina, Hakurk ve Kandil’de bulunan terör hedeflerine yönelik 11 Aralık’ta düzenlenen hava harekatlarıyla içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak ve depolardan oluşan toplam 13 hedefin başarıyla imha edildiğini aktaran Aktürk, ayrıca geçen hafta içerisinde 3 PKK’lı teröristin Habur’daki hudut karakoluna teslim olduğunu ifade etti.

Aktürk, “Teröristler için tek çıkış yol Türk adaletine teslim olmaktır. Gereken yer ve zamanda terör yuvalarını yerle bir etme irade ve kararlılığımız; artan bir etki ve yoğun bir baskıyla sürecek, eli kanlı teröristler bu coğrafyadan yok olup gidinceye kadar amasız ve amansız bir şekilde devam edecektir.” dedi.

operasyon

SURİYE’DE 19 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Suriye’de, harekat alanlarında oluşturulan güvenlik ve huzur ortamını bozmaya yönelik taciz ve saldırı girişimlerinin devam ettiğini dile getiren Aktürk, son bir haftada birliklerimize yönelik gerçekleştirilen 7 taciz ve saldırıya gerekli karşılık verilerek 19 teröristin etkisiz hale getirildiğini kaydetti.

Aktürk, bölgede, güvenlik ve istikrarın sürdürülmesi için gerekli tüm tedbirlerin alındığını, Suriyelilerin emniyetli bir ortama geri dönüşlerinin sağlanmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

SINIRLARDAN 7 TERÖRİST YAKALANDI

Tuğamiral Aktürk, sınırlardan son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 227 kişinin yakalandığını, bunlardan 3’ünün FETÖ, 3’ünün PKK’lı ve birinin de DEAŞ’lı olmak üzere, 7’sinin terör örgütü mensubu olduğunu belirtti.

Aktürk, ayrıca, icra edilen operasyonlarda geçtiğimiz hafta içerisinde 143 kilogram uyuşturucunun ele geçirildiğini, sınır güvenliğinde etkin tedbirlerin alınmaya bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ilgili bakanlık ve kamu kurumları ile koordineli olarak devam edileceğini söyledi.

FİLİSTİN’DEKİ ŞİDDET EYLEMLERİNİ KABUL ETMİYORUZ

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, terörle mücadele ve hudut güvenliği ile mavi ve gök vatandaki hak ve menfaatlerin korunmasının yanı sıra bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkı sağlamayı da sürdürdüğünü vurguladı.

Aktürk, Filistin’de vahşete dönüşen şiddet eylemlerini kabul etmediklerini bir kez daha vurgulayarak, “Gazze ile ilgili başından beri ortaya koyduğumuz insani, vicdani, adaletli tutum ve yaklaşımımızı bugün de sürdürüyoruz. Beklentimiz, barışa giden tüm gayretlerin gösterilmeye devam edilmesi ve derhal kalıcı bir ateşkes ilan edilmesidir. 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve yaşayabilir bir Filistin devletinin kurulması için uluslararası toplumun da sorumluluk alması gerekmektedir.” diye konuştu.

Türkiye'nin Gazze'ye yönelik insani yardımları kapsamında Sağlık Bakanlığı ve ilgili kurumlarla koordineli yapılan çalışmalara değinen Aktürk, Gazze için son olarak 12 Aralık'ta Hava Kuvvetlerine ait A400M uçağı ile 2 ton tıbbi malzeme ve 10 sağlık personelinin bölgeye sevk edildiğini, acil tedaviye ihtiyaç duyan 68 hasta ve 61 refakatçiden oluşan toplam 129 Gazzelinin Türkiye'ye getirildiğini bildirdi.

SAVUNMA SANAYİ

Aktürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliği ve teşvikiyle geliştirilen yerli ve milli savunma sanayi ürünü silah sistemleriyle TSK'nın imkan ve kabiliyetlerinin her geçen gün daha da arttığını anlattı.

Tuğamiral Aktürk, bu çerçevede, Kara Kuvvetleri Komutanlığınca çeşitli miktarlarda, "Yer Altı Görüntüleme Cihazı", "Mini/Mikro İHA'lara Karşı Karıştırma ve İmha Sistemi" ve "Yeni Nesil T-155 Kundağı Motorlu Fırtına Obüs"ün muayene ve kabul faaliyetlerinin tamamlandığını belirtti.

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, basın bilgilendirme toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD'nin Suriye'de PKK/YPG ile ortak tatbikat yapmasına ilişkin soru üzerine kaynaklar, "ABD'nin Suriye'de terör örgütü PKK/YPG-SDG ile faaliyetlerini yakından takip ediyoruz. ABD'den beklentimiz, bu terör örgütüne verdiği tüm yardım ve desteği sonlandırması ve bizim terörle mücadelemize samimi destek vermesidir." diye konuştu.

Bakanlık kaynakları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Atina ziyareti sonrasında Yunanistan ile ilişkilerdeki son duruma ilişkin soruyu şöyle yanıtladı:

"13 Kasım'da Ankara'da gerçekleştirilen güven artırıcı önlemler toplantısı Yunanistan ile ilişkilerimizi geliştirmek için önemli bir adımdı. 2 yıldan fazla bir süredir ara verilen heyetler arası görüşmeler bu toplantılarla tekrar başlamış oldu. Bir sonraki toplantının Atina'da yapılması için planlamalara başlandı. Güven artırıcı önlemler toplantıları problemlerin çözülmesine değil olumlu atmosferin devamının sağlamasına ve karşılıklı güvenin artırılmasına yönelik toplantılar. Son toplantıda da olumlu gelişmeler sağlandı."