Bist 100
9.679,8 1%
DOLAR
32,43 0,21%
EURO
34,54 0,28%
ALTIN
2.436,93 0,43%

Mobil Hat Sorgulama Nasıl Yapılır

Mobil Hat Sorgulama nedir ? Nasıl Yapılır ? Edevlet hat sorgulama işlemi, üzerinize kayıtlı gsm hatlarını bulmaya yarayan devlet tarafından geliştirilmiş harika bir üründür, aynı zamanda Turkcell e ait hat sorgulama işleminide nasıl yapacağınızı içeriğimizde anlattık.

Yayın Tarihi: 07.12.2020 23:35
Güncelleme Tarihi: 07.12.2020 23:35

Mobil Hat Sorgulama Nasıl Yapılır

Mobil hat sorgulama, son yıllarda yaşanan usulsüz kullanımların tespit edilebilmesi için son derece önemli bir hizmettir. Kullanıcılar kendilerine ait olan hatların listesini kontrol ederek, bilgisi dışında gelişen abonelikleri tespit edebilmektedir. Normal akışın aksine gelişmiş olan bir abonelik durumunda ise gerekli tedbirleri almaktadır.
Dijital kullanımlar arttıkça her işlem için olumsuz sonuçlar doğurabilecek girişimlerin de sayısı artmaktadır. Kötü niyetli kişilerin her zaman eğilimi, insanları mağdur etmek üzerine olmaktadır. Böyle durumlarda bilgisi dışında gerçekleştirilen işlemlerin faturası günahsız insanlara kesilmektedir. Devletimiz böyle durumlarla mücadele edebilmek adına birçok önemli hizmeti vatandaşlara sunmaktadır. E-devlet sistemi üzerinden birçok alanda sunulan hizmetlerin içerisine bu tarz mağduriyetlerin de önüne geçebilmek adına mobil hat sorgulama isminde bir hizmet kazandırılmıştır.

Mobil Hat Sorgulama Nedir?

Mobil hat sorgulama işlemi bazı olumsuz sebepler dolayısıyla kullanılmaktadır. İnsanlar internet üzerinde birçok site içerisinde gezinti yapmaktadır. Gezinti yapılan sitelerden bazılarına ihtiyaç doğrultusunda bazı kişisel bilgiler verilmektedir. Bu sitelerin içerisinde birçoğu güvenli olsa da usulsüz işlemler yapan siteler de bulunabilmektedir. Güvenli olmadığı düşünülen birçok siteye erişim engeli koyulurken, bazı siteler gözden kaçabilmektedir. Kişilerin bu tarz sitelere vermiş olduğu kişisel bilgiler ise farklı amaçlar doğrultusunda kullanılabilmektedir. Verilen bilgiler kullanılarak usulsüz bir biçimde satın alınan mobil hatlar kullanıcıları zor duruma sokabilmektedir. Mobil hat sorgulama sistemi, kullanıcının adına alınmış olan tüm mobil hatların listelenmesini sağlamaktadır. Liste içerisinde kullanıcının bilgisi dâhilinde alınmış olan bir mobil hat var ise buna yönelik şikâyette bulunması sağlanmaktadır.

Mobil Hat Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Mobil hat sorgulama işlemi, birçok alanda dijital olarak hizmet veren E-devlet sistemi ile gerçekleşmektedir. E-devlet sistemi kullanılarak gerçekleştirilecek olan mobil hat sorgulama işlemi sırasıyla aşağıda anlatıldığı biçimde gerçekleşmektedir.

 • Öncelikle E-devlet sistemine girebilmek için turkiye.gov.tr adresine giriniz.
 • Ana sayfa üzerinde yer alan “Kurumlar” seçeneğine tıklayınız.
 • Kurumlar listesi içerisinden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nu bulunuz ve tıklayınız.
 • Kurumun sunmuş olduğu hizmetler açılacaktır. Buradan “Mobil Hat Sorgulama” seçeneğine tıklayınız.
 • “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız.
 • E-devlet giriş bilgilerinizi giriniz. Ardından “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.
 • Direkt olarak karşınıza sahip olduğunuz hat bilgileri çıkacaktır.

Liste içerisinde ülkemizde hizmet veren TT Mobil, Turkcell ve Vodafone isimli operatör şirketleri yer alacaktır. Her operatör şirketine özel olarak sahip olduğunuz numaralar görüntülenecektir. Eğer üzerinize kayıtlı bir numara yer almıyorsa, “Bu operatöre kayıtlı hattınız bulunmamaktadır.” Şeklinde bir uyarı metni görüntülenecektir. Eğer bilginiz olmadan adınıza bir hat açılmış ise ilgili operatör şirketi ile iletişime geçebilir veya yetkili devlet organları üzerinden şikâyette bulunabilirsiniz.

Turkcell Mobil Hat Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Mobil hat sorgulama işlemi resmi konularda bilgi edinilme imkânı sunan E-devlet sistemi üzerinden gerçekleşmektedir. Turkcell dışında yer alan operatör şirketleri böyle bir sistemin var olması sebebiyle kendi içerisinde ayrıca bu özelliği sunmamaktadır. Fakat Turkcell öncelikli olarak E-devlet platformunun kullanılmasını tavsiye ederken, bunun yanında ise Dijital Operatör uygulaması üzerinden bu işlemi sağlamaktadır.
Mobil hat sorgulama işlemini Dijital Operatör uygulaması kullanarak gerçekleştirmek için yapılması gerekenler şunlardır:

 • Öncelikle Dijital Operatör uygulamasını açınız.
 • Ana sayfanın sol üst kısımda yer alan isminize tıklayınız.
 • Ardından “Profil Ayarlarına Git” seçeneğine tıklayınız.
 • Açılan seçenekler içerisinden “Hesap Ekle / Kaldır” seçeneğine tıklayınız.
 • Ardından “Hesap Ekle” seçeneğine tıklayınız.
 • TC kimlik numarası ve doğum tarihini giriniz.
 • Telefonunuza gelen doğrulama kodunu giriniz.
 • Ardından üzerinize kayıtlı olan mobil hat ve en interneti görüntülenecektir.
 • Devam butonuna tıklayarak işlemi sonlandırabilirsiniz.

Mobil hat sorgulama konusunda işe yarabilecek nitelikte bir yöntem olarak ifade edilmiştir. Bu yöntem temelde bakıldığında sahip olunan diğer Turkcell mobil hatların uygulamaya bağlanarak yönetilmesine yaramaktadır. Fakat sahip olunan Turkcell mobil hatların listesini sunduğu için böyle bir amaç doğrultusunda da kullanılmaktadır.