MİT’ten nokta atışı operasyon! Kırmızı Kategorideki terörist etkisiz hale getirildi

MİT, terör örgütü PKK’nın sözde Kerkük eyalet sorumlusu Remzi Avcı’yı Irak’ın kuzeyindeki Süleymaniye’de düzenlediği nokta operasyonla öldürdü. Avcı, Diyarbakır’da güvenlik güçlerine karşı yapılan çukur/barikat eylemlerinin başını çeken isimlerdendi.

MİT’ten nokta atışı operasyon! Kırmızı Kategorideki terörist etkisiz hale getirildi

MİT, terörle mücadelede son dönemde önemli başarılar elde etti. MİT, terörle mücadelede yurt içi, sınır ve sınır ötesinde operasyonlarını aralıksız sürdürüyor. Son olarak MİT’in saha ajanları, Irak’ın kuzeyinde teröristlere göz açtırmadı. MİT, terör örgütü PKK/KCK’nın kırmızı kategoride aranan sözde Kerkük Eyalet Sorumlusu Remzi Avcı’yı Süleymaniye’de etkisiz hale getirdi.

MİT, terör örgütü PKK’ya karşı yurt içi, sınır ve sınır ötesinde operasyonlarını aralıksız sürdürüyor. Son olarak MİT’in saha ajanları, Irak’ın kuzeyinde teröristlere büyük bir darbe indirdi.

MİT, 1992 yılından bu yana ülkemiz aleyhine doğrudan silahlı faaliyetler yürüten, yurt içinde ve dışında birçok kez kaçmayı başaran Çiya Amed kod adlı Remzi Avcı’nın tüm faaliyetlerini titizlikle takip etti. 

Avcı, terör örgütü PKK/KCK’nın sözde Kerkük eyalet sorumlusu olması nedeniyle, sınırlarımızdan 222 km derinlikli bir alanda gizleniyordu.

MİT, Avcı’nın güvenlik güçlerimize karşı sansasyonel nitelikteki eylemlerle zayiat verdirmeyi amaçlayan bir dizi faaliyetini tespit etti. 

Avcı’nın, yürüttüğü faaliyetlerin tehdit seviyesinin artması üzerine, MİT tarafından operasyon kararı alındı.

MİT’in saha ajanları, Avcı’nın bulunduğu Süleymaniye’de anlık müdahale ile spesifik bir operasyon düzenledi. Operasyonda, Avcı etkisiz hale getirildi.

ÇİYA AMED KODLU REMZİ AVCI KİMDİR?

Çiya Amed kod Remzi Avcı, örgütün kırsal kadrolarına 1992 yılında katıldı. Avcı, DEAŞ’a karşı mücadele kisvesi altında ülkemiz aleyhindeki faaliyetleri koordine etmek, güvenlik güçlerimize karşı eylemler planlamak ve gerçekleştirmek amacıyla 2014’te Suriye/Ayn El Arab’ta faaliyet gösterdi.

Örgütün 2015-2016 yıllarında Diyarbakır’daki şehir içi ve kırsaldaki eylemlerinde, çukur/barikat stratejisinde aktif rol alan Avcı, özellikle Diyarbakır/Lice ve Sur’daki PKK/KCK-YPS unsurlarının silahlı faaliyetlerini organize etti, askeri birliklerimize yönelik roketatarlı ve uzun namlulu silahlarla gerçekleştirilen eylemlerde yer aldı ve bölge halkını galeyana getirmeye çalıştı.

Çukur/barikat olayları esnasında güvenlik güçlerinin PKK’ya adil ve orantılı şekilde verdiği cevabıyla başarısızlığa uğrayan Avcı, 2017’de Kuzey Irak’a kaçmak zorunda kaldı ve Irak/Zap alanına giderek PKK’nın sözde özel güç biriminde sorumlu düzeyde faaliyet göstermeye başladı.

Yürüttüğü silahlı faaliyetlerin yanında PKK mensuplarına ideolojik eğitimler de veren terörist Avcı, Zeytin Dalı Harekatına karşı faaliyetlerde bulunmak üzere PKK’lı üst düzey yöneticiler tarafından 2018’de Suriye/Afrin’e gönderildi.

2019-2022 yılları arasında Gare’de faaliyet gösteren Avcı, özellikle şehirlerimizde bombalı eylemler düzenlemek amacıyla yetiştirilen PKK mensuplarını eğitti ve eylem planlamalarında bulundu. 

Avcı, Irak/Sincar’da 2022 yılı içinde kısa bir dönem askeri alan sorumluluğu görevi üstlendi ve son olarak PKK yöneticilerince 2022 yılının sonlarında sözde Kerkük eyalet sorumlusu olarak atandı.

ÖRGÜT ÖLDÜRÜLMESİNİ GİZLEMEYE ÇALIŞIYOR

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgilere göre, PKK’nın, eyalet sorumlusu düzeyinde bir yöneticisinin öldürülmesinin tabanda yaratacağı korku ve moral bozukluğunu bertaraf etmek amacıyla, MİT’in söz konusu suikastını gizlemeye çalıştığı öğrenildi.

MİT’in operasyonu, terör örgütü PKK’nın Irak’ın kuzeyindeki varlığına büyük bir darbe indirdi. MİT, terör örgütü PKK’ya karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürüyor.