Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,73 1,39%
EURO
35,02 0,3%
ALTIN
2.437,42 2,45%

Mide gazı şikayeti olanlar bu yöntemi denesin! Karın şişliğini indirip mideyi rahatlatıyor

Bugün bebeklerden yetişkinlere kadar her yaştan insanı etkileyen yaygın sağlık sorunlarından biri olan şişlikten bahsedeceğiz. "Şişmeye ne sebep olur, daha da önemlisi buna ne iyi gelir, nasıl hafifletilir, adım adım öğrenelim" diyoruz.

Yayın Tarihi: 08.11.2023 01:10
Güncelleme Tarihi: 08.11.2023 01:10

Mide gazı şikayeti olanlar bu yöntemi denesin! Karın şişliğini indirip mideyi rahatlatıyor

Başta bitki çayları daha sonrasında da sıcak olarak alınabilecek bazı malzemeler sayesinde mideyi rahatlatabilir, şişkinliği giderebilir ve kısa sürede mide ağrısından kurtulabilirsiniz. Şu konuya dikkat çekmek gerekitse; Nedeni bilinmeyen şiddetli karın ağrısı yaşıyorsanız veya uzun süre devam ediyorsa derhal doktorunuza başvurmalı ve doktorunuzun uygun göreceği çözümleri kullanmalısınız.

Aşağıdaki malzemeleri hiçbir zaman tek tedavi olarak düşünmeyin. Ayrıca doktorunuzun onayı olmadan kullanmayınız.

Mide Gazına ve Karın Şişliğine İyi Gelen Besinler

Şişkinliğe etkili ve doğal çözümü bir an önce öğrenmek isteyenler için, mideyi rahatlatmaya yardımcı olan kısa bir içerik listesiyle başlayalım.

Rezene çayı

Kimyon

Tarçınlı su

Limonlu su

Nane

Melisa çayı

Kakule

Papatya çayı

Yeşil çay

Yoğurt

Şişkinliği nasıl giderilir?

Mide Gazına Karın Şişliğine İyi Gelen Besinler

Sizi sadece şişkinliğe iyi gelen yiyeceklerle içeceklerle tanıştırmakla kalmayıp, şişkinlikten nasıl hızla kurtuluruz sorusunun cevabını vermek için bu malzemelerin nasıl kullanılacağını, hazırlanacağını ve tüketileceğini de açıklayalım.

Rezene Çayı

Şişkinlik, mide ekşimesi ve asitlik gibi birçok mide sorunu için önerilen doğal içeriklerden biri olan rezene ile başlayın. Rezenenin bu özelliğinden yararlanmak için aktarlardan ya da marketten satın alabileceğiniz rezeneyi kullanarak kolaylıkla çay yapabilirsiniz. Bir bardak suya 1 tatlı kaşığı rezeneyi ekleyip 5 dakika kaynatıp süzün, soğutun ve servis yapın.

Kimyon

Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına destek olmasıyla bilinen baharatlardan biri olan kimyon, kısa vadede mide gazından kurtulmaya yardımcı olabilecek maddelerden biridir. Bu etkiden yararlanmak için onu yemeklere, çorbalara ve soslara ekleyebilir, hatta daha fazla fayda sağlamak için rezene çayına ekleyebilirsiniz.

Tarçınlı Su

Kilo vermek için sıklıkla tavsiye edilen karışımlardan biri olan tarçınlı su hazırlamak için, bir cezveye 1 bardak su doldurun, üzerine 1 çay kaşığı toz tarçın veya 1 çubuk tarçın ekleyip kaynatın. Kaynayan çayı bir kenara koyun ve tadını çıkarmadan önce oda sıcaklığına soğumasını bekleyin.

Limonlu Su

Limon gibi asitli yiyecekler ve içecekleri tüketmede sorun yaşamıyorsanız ve doktorunuz bunu temizlediyse, gün içerisinde içtiğiniz suya birkaç damla limon ekleyerek mide şişkinliğini azaltabilir ve midenizi rahatlatabilirsiniz.

Nane

Nane, içerdiği esansiyel yağlar ve canlandırıcı etkisinden dolayı mide bulantısına karşı etkili olduğu gibi mide şişkinliği sorununun da kolaylıkla üstesinden gelmeye yardımcı olur. Bu etkiden yararlanmak için taze nanenin tadını çıkarabilir veya taze veya kuru nane ile çay yapıp ılık olarak içebilirsiniz.

Melisa Çayı

Melisa çayı sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve şişkinliğe, özellikle de strese bağlı sorunlara çözüm olabilir. Bunu yapmak için bir çay kaşığı limon balsamını bir bardak suda kaynatın, ayrılmış suya ekleyin ve 8-10 dakika gibi demlenmesini bekleyin. Daha sonra süzüp sıcak olarak tüketebilirsiniz.

Mide Gazına Karın Şişliğine İyi Gelen Besinler

Kakule

Kakule sindirime yardımcı olan maddelerden biridir ve bunu öğrendiğinizde mutfağınızda her zaman bulundurmanız gereken isimlerden biri haline gelir. Çünkü sadece şişkinliği değil aynı zamanda birçok mide problemini de giderir. Bu etkiden faydalanmak için kakuleyi yemeklerinize, tatlılarınıza ve hatta içeceklerinize baharat olarak katabilir, dilerseniz kakule çayı da yapabilirsiniz.

Papatya Çayı

Papatya çayı stres gidericidir ve aynı zamanda strese bağlı şişkinliğe de yardımcı olabilir. Bunun için aktarlarda veya piyasada satılan bir çay kaşığı dolusu papatya çayını bir bardak sıcak su ile karıştırıp demlenmesini bekledikten sonra süzüp içmek yeterlidir.

Yeşil Çay

İçerdiği polifenoller ve güçlü antioksidan özellikleriyle yeşil çay, içerdiği faydalı maddelerin etkisi ile birlikte mide sağlığınızın korunmasına da yardımcı oluyor. Şişkinliği gidermek için, aktarlardan veya marketten alabileceğiniz bir çay kaşığı yeşil çayı bir bardak sıcak suya ekleyin, 8 ila 10 dakika kadar demleyin, ardından süzün ve içirin.

Yoğurt

Laktoz intoleransınız yoksa yoğurtla da destek bulabilirsiniz. Ancak bu konuyu mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın. Laktoz konusunda endişeleriniz varsa bu çözüm daha fazla karın ağrısına neden olabilir. Doktorunuz izin veriyorsa faydalarından yararlanmak için yediğiniz yoğurdun ev yapımı yoğurt olmasına dikkat edin. Ev yapımı yoğurtta bulunan faydalı bakteriler, sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur ve kısa vadede şişkinliğin giderilmesine yardımcı olur.

Mide gazına ne sebep olur?

Mide Gazına Karın Şişliğine İyi Gelen Besinler

Artık şişkinliğe ne iyi gelir öğrendiğinize göre elbette şişkinliğin sebeplerini de unutmamalı ve bu sebeplerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışmalısınız. Şişliğin en yaygın nedenlerine bir göz atalım;

- Çok baharatlı yiyecek

- Yüksek yağlı diyet

- Acı, ekşi, baharatlı, yağlı yiyeceklerin aşırı alımı

- Çok fazla tatlı veya asitli yiyecek veya içecek tüketmek

- Lif açısından zengin gıdalar, özellikle fasulye ve karnabahar ve lahana gibi sebzeler

- Yemek zamanlarında gereğinden fazla tüketme

- Hava yutma sorunları

- Fast food

- Aşırı soğuğa maruz kalan karın

- Şiddetli stres

- Anksiyete ve ajitasyon gibi ruhsal hastalıklar

- Yapay tatlandırıcıların kötüye kullanılması

- Uzun masa başında çalışma

- Laktoz intoleransı gibi bazı intoleranslar ve alerjiler

- Mide fıtığı, ülser ve gastrit gibi hastalıklar