Meteoroloji'den uyarı! İstanbul başta olmak üzere 13 ile sarı kodlu uyarı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugün ve yarın yurdun büyük bölümünü etkisi altına alacak olan yağışlı havanın detaylarını paylaştı. İstanbul başta olmak üzere 13 ilde sel, su baskını, yıldırım ve fırtına gibi olumsuzluklara karşı sarı kodlu uyarı yapıldı. Yağışların, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun bazı bölgelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görüleceği belirtildi.

Meteoroloji'den uyarı! İstanbul başta olmak üzere 13 ile sarı kodlu uyarı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan haftalık rapora göre, bugün ülkenin genelinin çok bulutlu ve yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

 Yağışların, genellikle sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak şeklinde olacağı, Doğu Karadeniz’in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey çevrelerinde ise karla karışık yağmur ve kar şeklinde görüleceği bildirildi.

Yağışların, Batı ve Doğu Karadeniz kıyıları, Bursa, Osmaniye, Ordu, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak, Siirt ve Batman çevreleri ile Hatay kıyılarında yerel kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIKLARI DÜŞECEK

Hava sıcaklıklarının yurdun kuzeybatı kesimlerinde 2 ila 8 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı ve ülkemiz genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgârın, genellikle güneyli, Marmara ve Karadeniz’de kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında ise kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

SARI KODLU UYARI NE ANLAMA GELİYOR?

Meteoroloji, İstanbul dahil 13 il için sarı kodlu uyarı verdi. Sarı kodlu uyarı, “potansiyel tehlikeli” anlamına geliyor. Bu uyarı, hava durumunun günlük yaşamı etkileyebileceğini, dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini ifade ediyor. Sarı kodlu uyarı verilen iller şöyle:

Artvin, Bursa, Giresun, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Rize, Sakarya, Trabzon, Zonguldak, Bartın, Yalova, Düzce