Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

“Mercek-7” operasyonunda, 1264 şüpheli gözaltına alındı

Emniyet güçleri, ruhsatsız silah taşıyanlar ile silah kaçakçılarına yönelik 73 ilde eş zamanlı düzenledikleri operasyonda, 1264 şüpheliyi gözaltına alırken, 1038 silahı da piyasadan çekti. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, operasyonu sosyal medya hesabından duyurarak, “Onları adalete teslim etmeye kararlıyız.” dedi.

Yayın Tarihi: 07.12.2023 10:14
Güncelleme Tarihi: 07.12.2023 10:14

“Mercek-7” operasyonunda, 1264 şüpheli gözaltına alındı

Emniyet güçleri, ruhsatsız silah taşıyanlar ile silah kaçakçılarına yönelik son 4 günde 73 ilde eş zamanlı düzenledikleri “Mercek-7” operasyonuyla, silahlı suçlara karşı büyük bir darbe indirdi. Operasyonda, 787 ruhsatsız tabanca, 51 kaçak kurusıkı tabanca, 38 uzun namlulu tüfek ile 162 ruhsatsız av tüfeği olmak üzere toplam 1038 silah ele geçirildi. Operasyonda gözaltına alınan 1264 şüphelinin ise sorgularının devam ettiği bildirildi.

1038 SİLAHIN ELE GEÇİRİLDİĞİ DEV OPERASYON!

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından operasyonun detaylarına ilişkin paylaşımda bulundu. Ruhsatsız silah taşıyanlar ile silah kaçakçılarına yönelik 73 ilde eş zamanlı düzenlenen “Mercek-7” operasyonunda, 1264 şüpheli gözaltına alınırken, 1038 silahın da piyasadan çekildiği açıklandı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, halkın huzurunu kaçıran organize suç örgütlerinin ve onlara silah temin edenlerin peşinde olduklarını belirterek, “Onları adalete teslim etmeye kararlıyız.” dedi.

OPERASYONUN DETAYLARI

Operasyon kapsamında, il jandarma komutanlıkları ve il emniyet müdürlüklerince son 4 günde İstanbul, Şanlıurfa, Adana, İzmir, Ankara, Konya, Mersin, Manisa, Samsun, Diyarbakır, Gaziantep, Bursa, Balıkesir, Bitlis, Tekirdağ, Hatay, Antalya, Kocaeli, Sakarya, Kahramanmaraş, Elazığ, Çorum, Denizli, Zonguldak, Aydın, Batman, Osmaniye, Adıyaman, Eskişehir, Malatya, Mardin, Van, Afyonkarahisar, Amasya, Muğla, Tokat, Trabzon, Uşak, Aksaray, Düzce, Kayseri, Kütahya, Nevşehir, Ordu, Karabük, Karaman, Kırıkkale, Yalova, Bilecik, Çanakkale, Kastamonu, Kırklareli, Niğde, Rize, Sinop, Sivas, Ardahan, Artvin, Bartın, Bayburt, Çankırı, Edirne, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, Kars, Kırşehir, Kilis, Muş, Siirt, Şırnak, Tunceli ve Yozgat olmak üzere 73 ilde evlerde, iş yerlerinde ve yol aramaları yapıldı. Yapılan aramalarda, çok sayıda silahın yanı sıra, silah yapımında kullanılan malzemeler, mermiler, şarjörler, dürbünler, susturucular, el bombaları, patlayıcı madde ve fünyeler de ele geçirildi.

operasyon

Operasyonda en çok silahın ele geçirildiği 5 il ise İstanbul, Şanlıurfa, Adana, İzmir ve Ankara oldu. İstanbul’da 146 tabanca, 5 uzun namlulu tüfek ele geçirilirken, 187 şüpheli gözaltına alındı. Şanlıurfa’da 62 tabanca, 19 uzun namlulu tüfek ele geçirilirken, 88 şüpheli gözaltına alındı. Adana’da 53 tabanca ele geçirilirken, 59 şüpheli gözaltına alındı. İzmir’de 51 tabanca ele geçirilirken, 83 şüpheli gözaltına alındı. Ankara’da ise 36 tabanca ele geçirilirken, 51 şüpheli gözaltına alındı.

YERLİKAYA’DAN TEBRİK VE TEHDİT

Operasyonları gerçekleştiren jandarma ve emniyet ekiplerini tebrik eden İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, halkın huzurunu kaçıran organize suç örgütlerinin ve onlara silah temin edenlerin peşinde olduklarını belirterek, “Onları adalete teslim etmeye kararlıyız.” dedi.

Yerlikaya, silahlı güçlerin suçlulara yönelik amansız mücadelesinin, kahramanca operasyonlarının ve önemli başarılarının, halkın güvenliği ve ülkenin huzuru için büyük bir önem taşıdığını da vurguladı.

Yerlikaya, “Mercek-7” operasyonunun, silahsızlanma ve silah kontrolü konusunda atılan önemli bir adım olduğunu da belirterek, “Bu operasyonla, silahların yanlış ellerde kullanılmasının önüne geçtik, suç işleme potansiyelini azalttık, halkımızın can ve mal güvenliğini sağladık.” dedi.