Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Mehmet Şimşek ile Cevdet Yılmaz yan yana: Kamuda tasarruf paketi açıklandı!

Mehmet Şimşek ile Cevdet Yılmaz Ankara'da kamu tasarruf paketini açıklamaya başladı!

Yayın Tarihi: 13.05.2024 10:27
Güncelleme Tarihi: 14.05.2024 12:06

Mehmet Şimşek ile Cevdet Yılmaz yan yana: Kamuda tasarruf paketi açıklandı!

Geçtiğimiz günlerde de duyurulduğu üzere Kamuda Tasarruf Paketi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'i tarafından açıklanmaya başladı. 

Ankara'da kamera karşısına geçen Cevdet Yılmaz, açıklamalarında başlarken, günlerdir beklenen tasarruf önlemleri de belli olmaya başladı.

Kamuda Tasarruf Paketi açıklanmaya başladı! 

Kamuda yapılacak olan tasarrufları içeren paketi açıklamaya başlayan Bakan Şimşek, kamu binalarında tasarruf yapılacağını kaydetti. Deprem riski olan binalar hariç yeni hizmet binalarının yapımını 3 yıl süreyle durdurduklarını kaydeden Bakan Şimşek, lojman kiralarında da düzenleme yapılacağını kaydetti. İşte kamu binalarına ilişkin tasarruf önlemleri: 

kamuda tasarruf

Kamu binalarının yanı sıra Bakan Şimşek, enerji ve atık yönetiminde de çeşitli tasarrufların yapılacağını vurguladı. Sokak ve caddelerde LED dönüşümünün hızlandırılacağını söyleyen Bakan Şimşek, enerji ve atık yönetimi hakkında şu tedbirleri aktardı:

kamuda tasarruf

Enerji ve atık yönetiminin ardından haberleşme ve iletişim giderleri de radara alındı. Yazışma sistemlerine geçişin tamamlanması gerektiğini ifade eden Şimşek, bu kapsamda elektronik tebligatların kullanılmaya başlanacağını vurguladı:

kamuda tasarruf

İdari yapılanmalar nedeniyle yapılan harcamalara da dikkat çeken Bakan Şimşek, yurt dışı teşkilatlarının gözden geçirileceğini kaydetti. Bu kapsamda yolculukların ve ziyaretlerin de sınırlandırılacağını ifade etti: 

kamuda tasarruf planı

Kamu istihdamında da sınırlandırma yapılacağını duyuran Bakan Şimşek, bu kapsamda 3 yıl süreyle yeni personel alımının yapılmayacağını ifade etti. Ayrıca açıktan atama izinlerinin de bütçeye göre yapılacağını da kaydederek şu tedbirleri ekledi:

kamuda tasarruf paketi açıklandı

Son olarak Bakan Şimşek, taşıtlar konusunda da tasarruf yapılacağını vurguladı. Bu kapsamda taşıt sayısının sınırlandırılıp kullanımına standartlar getirileceği ifade edildi. İşte taşıtlar alanında yapılacak olan güncellemeler: 

bakan şimşek kamuda tasarruf