Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Meclis'te Kürt böreği krizi! Kürt böreği mi? Küt böreği mi?

Meclis’te gündem “Kürt böreği” oldu. HEDEP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, bir börek zincirinin bu böreği “küt böreği” adıyla satmasına tepki gösterdi. MHP ve İYİ Parti’li vekiller ise börek tartışmasına dahil oldu.

Yayın Tarihi: 17.11.2023 10:21
Güncelleme Tarihi: 17.11.2023 10:21

Meclis'te Kürt böreği krizi! Kürt böreği mi? Küt böreği mi?

Meclis’te dün ilginç bir tartışma yaşandı. HEDEP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, son günlerde sosyal medyada gündem olan “Kürt böreği mi, küt böreği mi” polemiğine değindi. Beştaş, bir börek zincirinin, Kürt böreğini “küt böreği” adıyla sunduğunu belirterek, bunun ırkçılık olduğunu savundu.

Beştaş, “Kürt böreği Kürt böreğidir. Irkçılık ve lezzet yan yana gelen şeyler değildir. Elinizi çekin bu börekten. Madem bu kadar ırkçısınız, yemeyin.” dedi. Beştaş’ın bu sözleri, Meclis’te tartışmaya neden oldu.

“IRKÇILIK SEN YAPIYORSUN”

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Beştaş’ın sözlerine sert tepki gösterdi. Akçay, “Irkçılığı sen yapıyorsun. Ben daha ilk defa duyuyorum. Kürt böreği de yeriz, Arnavut böreği de yeriz, Çerkez tavuğu da yeriz ama ben ilk defa duydum.” diye konuştu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Dervişoğlu ise, TBMM Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder’e, “Sayın Başkan, o börekten istiyoruz.” dedi. 

Önder de, “Belli bir yaşa kadar yediklerimiz, belli bir yaştan sonra yemediklerimiz yaşatır. ‘Sözde Kürt böreği’ de diyebilirlerdi, yine Allah razı olsun ‘küt’ demişler.” şeklinde espri yaptı.

HEDEP’li Beştaş ise, bir dahaki sefere börek getireceğini söyledi.