Marmara’yı fırtına vuracak: Meteoroloji İstanbul için saat verdi

Marmara Bölgesi’nde hafta sonu için fırtına uyarısı yapıldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, rüzgarın kuzey ve kuzeybatı yönlerden fırtına, yer yer tam fırtına şeklinde eseceğini ve sıcaklıkların 8-10 derece düşeceğini bildirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) ise kuvvetli yağış ve fırtına nedeniyle yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşları uyardı.

Marmara’yı fırtına vuracak: Meteoroloji İstanbul için saat verdi

Marmara Bölgesi’nde hafta sonu için fırtına uyarısı yapıldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, rüzgarın kuzey ve kuzeybatı yönlerden fırtına, yer yer tam fırtına şeklinde eseceğini ve sıcaklıkların 8-10 derece düşeceğini bildirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) ise kuvvetli yağış ve fırtına nedeniyle yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşları uyardı. İstanbul’a peş peşe gelen uyarılar, Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisiyle arttı.

Fırtına, cumartesi sabah saatlerinden itibaren Marmara Bölgesi’nde etkisini gösterecek. Rüzgar, kuzey ve kuzeybatı yönlerden fırtına (50-70 km/saat), pazar günü sabah saatlerinde itibaren kuvvetli fırtına (70-90 km/saat) doğusunda yer yer tam fırtına (90-110 km/saat) şeklinde esecek. Fırtına, Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havayı da bölgeye taşıyacak. Cumartesi akşam saatlerinden itibaren sıcaklıklarda 8-10 dereceye kadar ani düşüş yaşanacak.

Yağış, cumartesi 06.00 ile pazar 20.00 arası kuvvetli sağanak şeklinde olacak. Yağış miktarı, metrekarede 40-60 kilogram arasında değişecek. Fırtınanın etkili olduğu kuzey bölgelerde ise yağış miktarı metrekarede 80-100 kilogramın üzerine çıkacak. Yağış ve fırtına nedeniyle ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi gibi olumsuzluklar yaşanabilecek.

BİR UYARI DA AKOM'DAN GELDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), kuvvetli yağış ve fırtına nedeniyle su basması ve göllenmelere karşı ekiplerini 24 saat esaslı hazır beklettiğini duyurdu. AKOM, vatandaşları da ağaç ve direk devrilmesi, tabela ve çatı uçması ile fırtına nedeniyle toplu ulaşımında yaşanabilecek aksaklıklara karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.