Bist 100
9.344,97 1%
DOLAR
30,91 0%
EURO
33,47 -0,01%
ALTIN
2.012,43 0,02%

Marmara Denizi’nde fırtına alarmı! Rüzgar saatte 75 kilometreyi aşacak

Marmara Denizi’nde yarın kuzey ve kuzeydoğu yönlerden esecek rüzgarın fırtına şeklinde etkili olacağı bildirildi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Marmara Bölgesi’nde yaşayan vatandaşları ve denizcileri uyardı.

Yayın Tarihi: 07.12.2023 15:29
Güncelleme Tarihi: 07.12.2023 15:29

Marmara Denizi’nde fırtına alarmı! Rüzgar saatte 75 kilometreyi aşacak

Son zamanlarda Türkiye’yi etkisi altına alan fırtına yurtta etkili olmaya devam ediyor. Marmara Denizi’nde yarın kuzey ve kuzeydoğu yönlü rüzgarların şiddetli fırtınaya dönüşmesi bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, denizcileri ve kıyı sakinlerini uyardı.

FIRTINA NE ZAMAN BAŞLAYACAK, NE ZAMAN BİTECEK?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamaya göre, Marmara Denizi’nde yarın sabah saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu yönlerden esecek rüzgarın, saatte 75 kilometre hıza ulaşması bekleniyor. Fırtına, akşam saatlerinde etkisini kaybedecek.

FIRTINANIN ETKİLERİ NELER OLACAK?

Fırtınanın Marmara Denizi’nde yüksek dalgalara, deniz ulaşımında aksamalara, kıyı kesimlerinde ise ağaç devrilmesi, çatı uçması, soba ve baca gazı zehirlenmesi gibi olumsuzluklara neden olabileceği belirtildi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, vatandaşların ve ilgililerin tedbirli olmalarını istedi.

FIRTINA NASIL OLUŞUYOR?

Fırtına, atmosferdeki basınç farklılıkları nedeniyle oluşan güçlü rüzgarlardır. Rüzgarın hızı saatte 62 kilometreyi aştığında fırtına olarak tanımlanır. Fırtınalar, denizlerde ve karalarda farklı etkiler gösterir. Denizlerde fırtınalar, dalgaların yüksekliğini, akıntıların şiddetini ve yönünü değiştirir. Karalarda ise fırtınalar, toz, kum, kar ve yağmur taşıyabilir, ağaçları devirebilir, elektrik hatlarını koparabilir ve yangınlara neden olabilir.