Bist 100
9.374,2 0%
DOLAR
31,11 0,2%
EURO
33,69 0,13%
ALTIN
2.023,55 0,06%

Marmara’da Yağış ve Fırtına Alarmı: İstanbul, Kocaeli, Bursa, Sakarya, Düzce, Yalova Risk Altında! Kırmızı Alarm Verildi

Meteoroloji sitesi Hava Forum, Marmara bölgesindeki iller olan Yalova, Bursa, Sakarya, İstanbul, Kocaeli ve Düzce için gece saatlerine dair önemli bir uyarıda bulundu. Gün boyunca devam eden yoğun yağışlara ek olarak, gece saatlerinde yeni yağışların beklendiği belirtildi. Bu durum, bölgedeki hava koşullarının etkileyici bir şekilde değişmeye devam ettiğini gösteriyor. Vatandaşlar, olası olumsuz hava koşullarına karşı dikkatli olmalı ve gerekli önlemleri almalıdır.

Yayın Tarihi: 30.11.2023 10:06
Güncelleme Tarihi: 30.11.2023 10:06

Marmara’da Yağış ve Fırtına Alarmı: İstanbul, Kocaeli, Bursa,  Sakarya, Düzce, Yalova Risk Altında! Kırmızı Alarm Verildi

Ege ve Akdeniz bölgesinde yaşanan sel felaketinin ardından Marmara bölgesi de yağışlı havanın etkisine girdi. Çarşamba günü sabah saatlerinden itibaren İstanbul’da başlayan yağmur, gün içinde aralıklarla şiddetini artırarak kentte trafik ve ulaşımda aksaklıklara neden oldu.

METEOROLOJİ’DEN KIRMIZI UYARI

İstanbul’da devam eden kuvvetli yağışlarla ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden de Marmara bölgesindeki bazı iller için kırmızı uyarı geldi. Yapılan açıklamada, bu gece yarısından itibaren Marmara bölgesinde; Yalova, Bursa, Sakarya, İstanbul, Kocaeli ve Düzce’de ek yağışların etkili olacağı ve yerel olarak kuvvetli ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiği belirtildi.

“BOĞAZ VE ANADOLU YAKASI SU BASKINI RİSKİ TAŞIYOR”

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarısının yanı sıra Hava Forum adlı internet sitesinden de konuyla ilgili paylaşımlar yapıldı. Sitede, “İstanbullular, yağmurumuz kuvvetli şekilde devam edecek. Bu akşam ve gece risk var. Zaten mevcutta iyi bir yağış aldık, şimdi üzerine ilave yağışlar geliyor. Özellikle boğaz ve çevresi ile Anadolu yakasında su baskını risk var. Ayrıca bu gece Kocaeli, Yalova, Bursa da riskli!” ifadelerine yer verildi.

hava-durumu

Marmara bölgesinde yağış ne zaman bitecek?

Cevap: Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün tahminlerine göre, Marmara bölgesinde yağış cuma günü öğle saatlerine kadar devam edecek. Cumartesi günü ise bölgede parçalı bulutlu bir hava hakim olacak.

Marmara bölgesinde yağış neden bu kadar şiddetli?

Cevap: Marmara bölgesinde yağışın şiddetli olmasının nedeni, Akdeniz üzerinden gelen alçak basınç sisteminin bölgeye ulaşması ve nemli havayla karşılaşmasıdır. Bu durum, yağışın kuvvetlenmesine ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışa dönüşmesine neden olmaktadır.

Marmara bölgesinde yağıştan etkilenen iller hangileri?

Cevap: Marmara bölgesinde yağıştan en çok etkilenen iller, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Yalova, Sakarya ve Düzce’dir. Bu illerde, yağışın neden olduğu su baskını, trafik ve ulaşım sorunları yaşanmaktadır.