Marmara’da deprem paniği: Naci Görür’den açıklama

Marmara Denizi’nde dün gece saat 23.05’te 4,1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem sonrası Prof. Dr. Naci Görür, değerlendirmelerde bulundu. Görür, "Deprem beklediğimiz KAF’ın kuzey kolunda olmadı. Aksine Erdek kuzeyinden geçen normal atım bileşeni olan güney kolu üzerinde oldu. Öncü falan demek, spekülasyon yapmak doğru değil." dedi.

Marmara’da deprem paniği: Naci Görür’den açıklama

Marmara Denizi’nde dün gece meydana gelen 4,1 büyüklüğündeki deprem, çevre illerde de hissedildi. Depremin merkez üssü Balıkesir’in Erdek ilçesinin 3,1 kilometre açıkları olarak belirlendi. Depremin derinliği ise 4,3 kilometre olarak ölçüldü. Deprem, İstanbul, Bursa, Çanakkale, Yalova ve Kocaeli gibi çevre illerde de hissedildi.

Deprem sonrası sosyal medyada, depremin Marmara’da beklenen büyük depremin öncüsü olabileceği yönünde spekülasyonlar yapıldı. Ancak yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, bu iddiaları yalanladı.

Görür, sosyal medya X hesabından yaptığı paylaşımda, depremin Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın (KAF) kuzey kolunda değil, güney kolunda olduğunu belirtti.

Görür, “Arkadaşlar, Marmara’da Harmanlı, Erdek/Balıkesir’de 4,5 deprem oldu. Deprem beklediğimiz KAF’ın kuzey kolunda olmadı. Aksine Erdek kuzeyinden geçen normal atım bileşeni olan güney kolu üzerinde oldu. Öncü falan demek, spekülasyon yapmak doğru değil.” dedi.

naci görür

MARMARA’DA BÜYÜK DEPREM RİSKİ DEVAM EDİYOR

Görür, daha önce yaptığı açıklamalarda, Marmara’da büyük deprem riskinin devam ettiğini, KAF’ın kuzey kolunun 1912 yılından beri kırılmadığını ve 7,5 büyüklüğünde bir deprem üretebileceğini söylemişti.

Görür, bu fay hattının İstanbul’un güneyinden geçtiğini ve depremin olası etkilerinin çok ciddi olacağını vurgulamıştı.

Görür, Marmara’da deprem hazırlığı yapılması gerektiğini, binaların güçlendirilmesi, afet eğitimi verilmesi, acil durum planları yapılması ve deprem sigortası yaptırılması gibi önlemlerin alınması gerektiğini belirtmişti.