Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Mark Zuckerberg, Hawai'de çok gizli bir sığınak inşa ediyor!

Meta CEO'su Mark Zuckerberg, Hawai'de devasa bir yeraltı sığınağı planlarıyla birlikte 100 milyon dolarlık geniş bir yerleşke inşa ediyor. İşte ayrıntılar...

Yayın Tarihi: 15.12.2023 17:42
Güncelleme Tarihi: 15.12.2023 17:42

Mark Zuckerberg, Hawai'de çok gizli bir sığınak inşa ediyor!

Mark Zuckerberg’ın Hawai'de kimsenin bilgi sahibi olamadığı gizli bir sığınak inşa ettiği öğrenildi. Hawaii adasının kuzeydoğusu boyunca uzanan iki şeritli otoyolun dışında, Kapaa ve Hanalei turizm merkezleri arasındaki sakin bir çiftlik arazisinde devasa, gizli bir inşaat projesi devam ediyor.

Altı metrelik bir duvar, projenin önünden geçen ve araçların yavaşlayarak arkasında ne olduğunu görmeye çalıştığı yakındaki bir yoldan manzarayı engelliyor. Güvenlik görevlileri, bir giriş kapısında nöbet tutuyor ve ATV'lerle çevredeki plajlarda devriye geziyor. Kamyonetler girip çıkıyor, inşaat malzemelerini taşıyor ve yüzlerce işçiyi taşıyor.

mark zuckerberg

KİMSENİN KONUŞMASINA İZİN VERİLMİYOR

Bu projede çalışan hiç kimsenin ne inşa ettikleri hakkında konuşmasına izin verilmiyor. Projede yer alan birkaç işçiye göre, marangozlardan elektrikçilere, boyacılardan güvenlik görevlilerine kadar bileşik güvenlikten geçen hemen herkes sıkı bir gizlilik anlaşmasına bağlı. Aynı zamanda, bu anlaşmaların formalite icabı yapılmadığı söyleniyor.

Çok sayıda işçi, sosyal medyada proje hakkında paylaşım yaptıkları için projeden çıkarılan iş arkadaşlarını gördüklerini ya da duyduklarını iddia ediyor. Kaynaklar, şantiye içindeki farklı inşaat ekiplerinin ayrı projelere atandığını ve işçilerin diğer ekiplerle işleri hakkında konuşmalarının yasak olduğunu söylüyor.

Projeye ilişkin henüz hiçbir bilgi olmasa da projenin bitmesiyle beraber bazı bilgilerin açığa çıkması bekleniyor.