Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Mansur Yavaş’tan hayvanseverlere çağrı: sahipsiz hayvan bırakmayın!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, sokak köpeklerinin 10 yaşındaki bir çocuğu ısırdığı olayın ardından hayvanseverlere seslendi. Yavaş, sahipsiz köpek sorununun çözümü için hayvanseverlerin de elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi. Yavaş, “Eğer çok istiyorlarsa hayvanseverler onlar da elini taşın altına koysun. Destek oluruz, sahiplensinler. Sahipsiz hayvan olmaz” dedi.

Yayın Tarihi: 09.12.2023 17:48
Güncelleme Tarihi: 09.12.2023 17:48

Mansur Yavaş’tan hayvanseverlere çağrı: sahipsiz hayvan bırakmayın!

Ankara’nın Keçiören ilçesinde 2 gün önce meydana gelen olayda, 10 yaşındaki bir çocuk, sokakta oynarken sahipsiz köpeklerin saldırısına uğradı. Çocuk, vücudunun çeşitli yerlerinden ısırılarak yaralandı. Olay, sokak köpekleriyle ilgili tartışmaları yeniden alevlendirdi.

Sokak köpekleri, sadece Ankara’da değil, Türkiye’nin birçok büyük kentinde de vatandaşların korkulu rüyası haline geldi.

Sokak köpeklerinin saldırdığı, ısırdığı ve hatta öldürdüğü insanlarla ilgili haberler sık sık gündeme geliyor.

Sokak köpeklerinin sayısı ve popülasyonu her geçen gün artıyor. Bu durum, hem insanların hem de hayvanların sağlığını ve güvenliğini tehdit ediyor.

MANSUR YAVAŞ’TAN HAYVANSEVERLERE ÇAĞRI

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Dünya Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında, belediye binasındaki konferans salonunda düzenlenen programın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Yavaş, sokak köpekleriyle ilgili sorunun çözümü için hayvanseverlerin de sorumluluk alması gerektiğini belirtti.

Yavaş, Avrupa’da hiçbir ülkede sokakta sahipsiz hayvan görmediğini söyledi.

Yavaş, “Bütün Türkiye aynı durumda, bütün büyük kentler aynı durumda. Gelin hep beraber toparlayalım bu işi. Sanıyorum bununla ilgili Meclis’ten de bir kanun çıkacak” dedi.

Yavaş, belediye olarak sokak köpeklerinin kısırlaştırılması için ihale açtıklarını ve 13 klinikle anlaştıklarını bildirdi.

Yavaş, “Türkiye’de ilk defa kendi imkanları dışında kısırlaştırma ihalesi açan belediyeyiz. Dişiler kısırlaştığında bir hafta kalması gerekiyor. Erkek olanlar hemen sokağa tekrar bırakılabiliyor ama bu popülasyonda bu şekilde sadece kısırlaştırmayla bunun önünü almanın imkanı yok” dedi.

Yavaş, ayrıca yeni yaptıkları butik barınaklarda, maliyetini belediye olarak karşılamak kaydıyla hayvanseverlerin köpeklere gelip bakmalarını istediklerini belirtti.

 Yavaş, “Saygılıyım, hayvanseverlerin fikirlerine de saygılıyım ama o kadar çok popülasyon arttı ki… Eğer çok istiyorlarsa hayvanseverler onlar da elini taşın altına koysun. Destek oluruz, sahiplensinler. Sahipsiz hayvan olmaz” dedi.

sokak köpekleri

SOKAK KÖPEKLERİ SORUNU NASIL ÇÖZÜLÜR?

Sokak köpekleri sorunu, hem insanların hem de hayvanların haklarını koruyacak şekilde çözülmelidir. Sokak köpekleri, sadece kısırlaştırılarak değil, aynı zamanda barınaklarda bakılarak, sahiplendirilerek veya doğal yaşam alanlarına yerleştirilerek sokaktan alınmalıdır. Sokak köpekleri, insanlara zarar vermeden, sağlıklı ve güvenli bir ortamda yaşamalıdır.

Sokak köpekleri sorununun çözümü için, belediyeler, hayvanseverler, veterinerler, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar iş birliği yapmalıdır. Ayrıca, sokak köpekleriyle ilgili yasal düzenlemeler yapılmalı, hayvan hakları korunmalı.