Macaristan Başbakanı Orban: Brüksel’in mevcut politikası AB’nin dağılmasına yol açacak

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Fidesz partisinin 30. kuruluş yıldönümü kongresinde Brüksel'in mevcut politikasının Avrupa Birliği'nin geleceğini riske attığını ve radikal değişiklikler yapılmazsa birliğin çökebileceğini vurguladı.

Macaristan Başbakanı Orban: Brüksel’in mevcut politikası AB’nin dağılmasına yol açacak

Orban, konuşmasında şunları dile getirdi: "Brüksel’in Avrupa modeline karşı çıkan bir lider olarak, bu modelin ya dayanıksız ya da Macar tarzı deyişle geleceksiz olduğuna derinden inanıyorum. Bugün Brüksel'in Avrupa'yı yok ettiğine ve yıkıma sürüklediğine inanıyorum. Her geçen gün AB'nin tabutuna bir çivi daha çakılıyor. Eğer bu gidişat devam ederse, AB'ye veda etmek zorunda kalabiliriz."

Macar lider, AB'nin varlığını sürdürebilmesi için Brüksel'in politikasında radikal değişikliklere gitmesi gerektiğini belirterek, "AB'nin birlik içinde kalması bizim çıkarımıza. Zorluklarla kurulan birliğin bozulmadan devam etmesine izin verelim. AB'yi terk etmek yerine değiştirmeliyiz. Ancak bu, Brüksel'de radikal değişikliklerin yapılmasıyla mümkün olabilir. Değişim olmadan sona erer" dedi.

Orban, Brüksel bürokratlarının insanların zihinlerini manipüle etmeye, göçmen akınlarına, cinsiyet propagandasına, askeri tehditlere, Ukrayna'nın hazırlıksız AB üyeliğine ve giderek komünist ve jakoben belirtiler gösteren yeşil ideolojiye karşı olduklarını ifade etti. Ayrıca, "Brüksel'in egemenliğimizi zayıflatma girişimlerine, Soros imparatorluğunun Brüksel ve Washington'dan eş zamanlı saldırılarına karşı kendimizi savunuyoruz" diye ekledi.

Orban'ın açıklamalarına göre, Macaristan yeşil enerjiye 'evet' derken, yeşil ideolojiye 'hayır' diyor.