Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,79 1,53%
EURO
35,16 0,53%
ALTIN
2.447,14 2,86%

Lugansk Halk Cumhuriyeti milletvekiline suikast düzenlendi!

LHC Halk Milisi İdari Başkanı olarak görev yapan Mihail Filiponenko Lugansk'ta aracına düzenlenen bir saldırı sonucu yaşamını yitirdi.

Yayın Tarihi: 08.11.2023 19:05
Güncelleme Tarihi: 08.11.2023 19:05

Lugansk Halk Cumhuriyeti milletvekiline suikast düzenlendi!

Rusya Federasyonu'na bağlı olan Lugansk Halk Cumhuriyeti'nin (LHC) Halk Konseyi milletvekili Mihail Filiponenko, Lugansk'ta gerçekleşen bir suikast sonucunda hayatını kaybetti.

LHC milletvekili Yuriy Yurov, Telegram hesabından yaptığı açıklamada, "Mesai arkadaşımız, LHC Halk Konseyi milletvekili Mihail Filiponenko'nun trajik bir şekilde vefat ettiğini" ifade etti.

Mihail Filiponenko

Filiponenko'nun oğlu İvan Filiponenko da, aracındaki patlayıcı madde infilak ettiğinde ağır şekilde yaralanan babasının kurtarılamadığını doğruladı. Filiponenko'nun aracı, daha önce 21 Şubat 2022'de bir saldırıya maruz kalmış, ancak o zaman suikast girişiminden sağ kurtulmuştu.

Rusya Soruşturma Komitesi, Filiponenko'ya yönelik suikastle ilgili terör dahil olmak üzere üç farklı suçla ilgili soruşturma başlattığını açıkladı. Soruşturma Komitesi, olayın aydınlatılması için adli tıp uzmanlarının görevlendirildiğini ve aracın ve olay yerinin ayrıntılı bir şekilde incelendiğini belirtti. LHC milletvekilinin öldürülmesinin sorumluluğunu üstlenen Ukrayna Savunma Bakanlığı Askeri İstihbarat Ana İdaresi (GUR), Filiponenko'yu hedef alan özel bir operasyonun direniş hareketi temsilcileriyle birlikte gerçekleştirildiğini iddia etti.