Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,79 1,53%
EURO
35,16 0,53%
ALTIN
2.447,14 2,86%

Kurtulmuş’tan Can Atalay yanıtı: TBMM görevlendirilecek yer değildir!

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş, yüksek yargıda yaşanan yetki çatışmasına ilişkin ilk defa açıklama yaptı. Kurtulmuş, Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay’ın kesinleşmiş hapis cezasının Meclis’te okunmasını isteyen Yargıtay 3. Ceza Dairesi’ne sert çıktı. Kurtulmuş, “TBMM başka bir kurum tarafından görevlendirilecek yer değildir. Meclis kendi gündemine hakimdir.” dedi.

Yayın Tarihi: 16.11.2023 16:32
Güncelleme Tarihi: 16.11.2023 16:32

Kurtulmuş’tan Can Atalay yanıtı: TBMM görevlendirilecek yer değildir!

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş, Yargıtay ile AYM arasındaki gerginliğe ilişkin ilk defa konuştu. Kurtulmuş, Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay hakkındaki kararın Meclis Genel Kurulu’nda okutulmasını isteyen Yargıtay 3. Ceza Dairesi’ne de yanıt verdi.

12 EYLÜL DARBE ANAYASASI SORUN YARATIYOR

Kurtulmuş, yüksek yargıda yaşanan gerilimin, 12 Eylül darbe anayasasının getirdiği bir sorun olduğunu söyledi.

 Kurtulmuş, “Ortada iki yüksek yargı arasında içtihat tutum farklılığından kaynaklanan bir mesele var. Bu mesele, yeni bir anayasa ihtiyacını ortaya koyuyor.” dedi.

YENİ ANAYASA ÇAĞRISI

Kurtulmuş, yeni anayasa çalışmalarına tüm partilerin katkı sunmasını ümit ettiğini belirtti.

Yaşanan gerilimin, Türkiye’nin yeni bir anayasa ihtiyacını ortaya koyduğuna dikkat çeken Kurtulmuş, tüm partilerin, hiçbir önyargı içinde olmadan yeni anayasa çalışmalarına katkı sunmasını ümit ettiğini dile getirdi.