Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Kulak, yüz ve ağızda başlıyor! Korkutan hastalık kol geziyor

Milyonları korkutan hastalık yayılmaya devam ederken Ramsay Hunt Sendromu, olarak bilinen suçiçeği ve zona virüslerinden ötürü yüz felçlerine kadar uzanan hastalık başladı. Hunt sendromu belirtileri nelerdir, nasıl geçer, tedavi yöntemleri nelerdir? İşte tüm detaylar...

Yayın Tarihi: 14.12.2023 00:30
Güncelleme Tarihi: 14.12.2023 00:30

Kulak, yüz ve ağızda başlıyor! Korkutan hastalık kol geziyor

Varicella-Zoster virüsünün yıllar sonra aktifleşmesiyle ortaya çıkarken sendromun belirtileri, tedavi ve iyileşme süreçleri üzerinde incelemeler başlatıldı. Ramsay Hunt Sendromu neden olur, tedavisi nedir, iyileştirmek için neler yapılır?

RAMSAY HUNT SENDORUMU

Suçiçeği ve zona hastalığına neden olurken Varicella-Zoster virüsünün kulak çevresinde, yüzde ya da ağızlarda döküntüler yaşanırken yüz felci durumları yaşanabilir. Adını Nöroloji uzmanı James Ramsay Hunt'tan alan sendrom virüsün yıllar sonra aktifleşmesiyle gündeme gelir.

yüz felci

RAMSAY HUNT SENDROM BELİRTİLERİ

-Deride ağrılı veziküller

-Ağızda yumuşak damak erozyonları

-Tat alma bozukluğu

-Şiddetli yüz ağrısı

-Ateş

-İşitme kaybı

-Vertigo

RAMSEY HUNT SENDROM GEÇİCİ Mİ, KALICI MI?

Yüz siniri fonksiyonlarının kayıplarından olurken yüzde 10'unda iyileşmeler görülürken kısmi kayıplarda oran yaklaşırken yüzde 66 olarak iyileşme sürecini olumlu açıfan yönlendirir. Fiziksel ve psikolojik olarak sıkıntılar üzerine hastalıklar oluşurken belirtiler görüldüğünde sağlık profesyonel iletişme geçerek uygun tedavi tercih edilir.