Bist 100
9.347,17 0%
DOLAR
31,11 0,32%
EURO
33,7 0,05%
ALTIN
1.998,79 -0,4%

Kremlerle değil tek bir sabunla egzamaya veda edin! Cilt hastalıklarına birebir geliyor

Sadece Hatay'da bulunan defne sabunu, mantar ve egzama gibi cilt hastalıklarına karşı etkili olduğu söylenmesiyle dikkat çekiyor. Defne Sabunu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız haberimizi okuyabilirsiniz..

Yayın Tarihi: 30.11.2023 12:19
Güncelleme Tarihi: 30.11.2023 12:19

Kremlerle değil tek bir sabunla egzamaya veda edin! Cilt hastalıklarına birebir geliyor

Türkiye'de ağırlıklı olarak Hatay'da yetişen defne ağacı önce yağa, sonra da sabuna işleniyor. Defne sabununun antibakteriyel özelliğe sahip olduğu ve birçok saç ve cilt rahatsızlığına karşı koruyucu etkileri olduğu biliniyor. Defne sabununun mantar ve egzama oluşumunu önemli ölçüde engellediği biliniyor, ayrıca düzenli kullanımda saç dökülmesini de azalttığı söyleniyor. Aroması ve doğallığı nedeniyle yerli ve yabancı turistler defne sabununa yoğun ilgi gösteriyorlar.

defne sabunu faydaları

54 yaşındaki Doğan İkizek, dedesinin kendisine öğrettiği defne sabunu yapımı hakkında bilgiler verirken “Defne yapraklı sabun yapmak için zeytinyağı ekleyip kazanı ateşe veriyoruz. Biraz ısınmasının ardından defne yağını döküp iyice karıştırıyoruz. Her ikisi de sıcak olduğunda kül suyu çözeltisini döküyoruz. Defne yağı, zeytinyağı ve sodalı su iyice karışınca sabun kıvamını alana kadar karıştırıyoruz. Kıvam alınca kalıba döküp kurumasını bekledikten sonra kesiyoruz” ifadelerini kullandı.

Doğan İkizek, defne yaprağı yağı ve zeytinyağı karışımı olan defne yaprağı sabununun kilogram fiyatının 250 TL, saf defne yaprağı yağından üretilen defne yaprağı sabununun fiyatının ise 300 TL olduğunu söyledi.