Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Kredi kartı kullanıcılarına ah vah çektirecek karar kılındı! Bunu yapanlar hapı yuttu

Kredi kartı kullanıcılarının canını sıkan faiz oranları ile alakalı gelişmeler mevcut

Yayın Tarihi: 06.11.2023 17:12
Güncelleme Tarihi: 06.11.2023 17:12

Kredi kartı kullanıcılarına ah vah çektirecek karar kılındı! Bunu yapanlar hapı yuttu

Merkez Bankası'nın aldığı kararlar doğrultusunda kredi kartı faiz oranları yükseldi. Kredi kartı kullanıcıları ise faiz oranlarının bu denli yükselmesi sebebiyle borçlarını ödeme konusunda sıkıntı çekiyor. Merkez Bankası'nın son toplantılarında uyguladıkları politika faiz artışı, kredi kartı faizlerine de artı olarak yansımakta ve bu durumda borçluların borçlarını ödemekte sıkıntıya sokmaktadır. 

Kredi kartı faizlerinin %2.26'dan %2.71'e çıkması aylık aktif faiz oranını 3.26'ya, gecikme faiz oranını da 3.56'ya yükselmesi anlamına gelmektedir. Nakit avans çekim işlemleri de faiz oranları 4.32 seviyelerine kadar ulaşmış bulunmaktadır. Artış gösterilen bu faiz oranları, borcunu asgari tutarın altında ödeyen ya da hiç ödeyemeyen vatandaşları kara kara düşündürtmektedir. 

ASGARİ TUTAR ALTINDA ÖDEYENLAR YANDI 

1 Kasım itibari ile alınan bu kararlar, kredi kartı borcunu asgari tutarın altında ödeyenleri ilgilendiriyor. Yeni alınan kararlar ile ödemesini yapamayan kredi kartı kullanıcısının, kartının kapatılacağı belirtilirken kart borcunu tamamlamadığı sürece de kullanması mümkün olmayacağı açıklanıyor. Hal bu iken kredi kartı borcunu ödemek isteyen vatandaşın yeni faiz oranlarına göre bütçesini yapılandırması gerekecek. Borcunun ödenememesi durumunda ise katlanarak artacak artı kart kullanımı da kapatılacak. 

kart

MERKEZ BANKASI KARARLARI ETKİLEDİ

Özellikle de son 4 ayda kredi kartı faiz oranları 3 kart artmış bulunuyor. 26 ekim tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası PKK toplantısında politika faizlerine 500 baz puanlık faiz artırımı kararının verilmesi kredi kartı borcu olanları da düşündürmeye başladı.

YÜZDE 20 YÜZDE 40 ORANINA DİKKAT

Yani yapılan tüm harcamalar ekstrenin kesim tarihinden 10 gün sonrasına kadar ödenmemesi halinde kredili ürün kapsamına girip mevcut faiz oranları üzerinden değerlendirmeye alınıyor. Ekstre bedelinin hepsini ödeyen vatandaş bu faiz yaptırımı kapsamını girmiyor. Ancak vatandaşın kendi kredi kartı limitine göre %20 oranında belirlenen asgari tutarı ödeyemeyen ya da altta bir tutar ödeyen vatandaştan faiz ücreti tahsil ediliyor.

Kredi kartı borçlarının ödenmemesi durumunda her bankanın farklı yaptırım uygulaması mevcut olarak bilinmektedir. Son ödeme tarihinden 10 gün sonraki döneme kadar borcun ödenmemesi durumunda kimi bankalar kartı kullanıma kapatırken kimi bankalar ise 60 gün sonrasında kapatmayı tercih ediyor. Kredi kartı asgari ödeme tutarları 25.000 lira altı olan kredi kartlarında ekstre borcunun %20'si olarak bilinirken, 25 liranın üzerindeki limitli kartlarda ise yüzde 40 ödeme asgari tutar olarak belirleniyor. Asgari tutarım ödenmesi durumu ise kredi puanına etki etmiyor