Konut fiyatları düşecek mi? Bakan Özhaseki açıkladı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul’da konut fiyatlarının düşeceğini söyledi.

Konut fiyatları düşecek mi? Bakan Özhaseki açıkladı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen 'Türkiye Yüzyılı Şehircilik Politikaları Çalıştayı’nda gençlerle bir araya geldi.

 Bakan Özhaseki, deprem bölgesinde yürütülen çalışmalar, kentsel dönüşüm, çelikten köy evleri ve Filistin’deki katliam hakkında konuştu.

DEPREM BÖLGESİNDE 200 BİN KONUT YAPILIYOR

Deprem bölgesinde Bakanlık olarak yürütülen çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Mehmet Özhaseki, toplamda 850 bin bağımsız birimin yenilenmesi gerektiğini belirtti.

Maddi anlamda 100 milyar doları aşan hasar olduğunu söyleyen Bakan Özhaseki, “200 bin kadar konutun inşaatı devam ediyor. Bu konutların 50 bine yakınını yılsonuna kadar teslim edeceğiz. Yine ‘Yerinde Dönüşüm’ kampanyamıza, ‘beni destekleyin’ diyen 237 bin kişi de başvuru yaptı. Bu vatandaşlarımıza 750 bin hibe, 750 bin kredi veriyoruz, 2 sene ödemesiz, 10 yıl vade ile bunu gerçekleştiriyoruz.” dedi.

ÇELİKTEN KÖY EVLERİ 6 AYDA TAMAMLANACAK

 Deprem bölgesinde çelikten köy konutlarının yapımında ihalelerin sürdüğünü ve 15 gün içinde çalışmalara başlayacaklarını ifade eden Bakan Mehmet Özhaseki, “Çelikten köy evleri yapıyoruz. En sağlamı bu şekilde yapmak. 100 bin civarında tek katlı köy evlerini de inşallah 6 ayda tamamlamayı planlıyoruz” diye konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KAÇINILMAZ

 Bakan Mehmet Özhaseki, çalıştayda gençlerin sorularını da cevapladı. Gençlerin kentsel dönüşüm konusundaki sorusu üzerine Bakan Özhaseki, “Kentsel dönüşüm bizim için kaçınılmaz. Ülkeyi depreme hazır hale getireceksek kentsel dönüşümü hızla yapmamız lazım. Geçmişte çok fazla tıkanmışlık yaşandı. Fikirtepe de buna en önemli örneklerden biri. Ortada bir tane derme çatma bir konut duruyor. İçinde oturan da yok ama durduruyorlar. Binlerce insan mağdur olmuş. Ortadaki evi kimse yıkamadığı için çalışma başlayamıyor. Bütün bu aksaklıkları giderecek ne varsa hepsi kanun teklifinde mevcut. Bu tip aksaklıkları yasa haline getirerek kentsel dönüşümü çok daha hızlı şekilde yapmaya çalışacağız.” cevabını verdi.

İSTANBUL’DA KONUT FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

 Bakan Mehmet Özhaseki, İstanbul’da konut fiyatlarının düşeceğini söyledi. Bakan Özhaseki, “İstanbul’a birkaç senede 500-600 bin konut yapacağız. TOKİ de sosyal konutlar noktasında çeşitli sayılar verdi, hatta kuralar da çekildi. Bütün bunları önümüzdeki 1 sene içinde devreye aldığımızda fiyatların yavaş yavaş düşmeye başladığını göreceksiniz. Birkaç sene içinde evi olmayanlara da fırsat doğacak diye düşünüyorum” dedi.

ÇOCUKLAR ÖLÜYOR, KİMSEDEN SES YOK

Bakan Özhaseki, İsrail’in Filistin’de yaptığı katliamı kınadı. Uluslararası kuruluşların Gazze konusundaki tavrını eleştiren Bakan Özhaseki, “Filistin’de bombalar yağıyor, hastaneler bombalanıyor, çocuklar ölüyor, kimseden ses yok. Hayretler içerisindeyim ve İsrail’e destek mesajları var. En çok bu destekler içimi acıtıyor. Geçenlerde AB ülkelerinde sadece bunu protesto eden insanları coplamışlar. ‘Çocuklar ölmesin’ diyorlar, polis gelip copluyor. Medeni diye övünen bu ülkeler Kuran-ı Kerim yakıldığında ‘fikir özgürlüğü’ deyip ahkam kesiyorlar ama ‘çocuklar ölmesin’ diyenlere ‘fikir özgürlüğü’ diyemiyorlar. Böyle bir çifte standart görülmüş değil. İçler acısı bir durum. Uluslararası hukukta en önemli kural, güçtür. Güçlüyseniz kuralı da siz koyuyorsunuz, istediğinizi de yapıyorsunuz. Güçlü değilseniz canınıza okuyorlar. Bu coğrafyalarda bağımsız yaşamanın tek yolu var, o da güçlü olmak” dedi.