Bist 100
10.739,57 0%
DOLAR
32,21 0,06%
EURO
35,06 0,09%

Kocaeli’de kimyasal depoda korkutan yangın

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde, kimyasal ürünlerin depolandığı bir lojistik tesiste çıkan yangın, büyük paniğe neden oldu. Yangına müdahale eden ekipler, çevreye sıçramaması için yoğun çaba harcadı. Yetkililer, herhangi bir can kaybı veya yaralanma olmadığını açıkladı.

Yayın Tarihi: 09.12.2023 09:55
Güncelleme Tarihi: 09.12.2023 09:55

Kocaeli’de kimyasal depoda korkutan yangın

Kocaeli'de kimyasal fabrikasında çıkan yangın çevrede büyük korku yarattı. Gebze’nin Barış Mahallesi’nde bulunan 21 bin metrekarelik bir lojistik depoda, henüz belirlenemeyen bir sebeple yangın çıktı. Alevleri gören vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye, AFAD, UMKE, sağlık ve polis ekibi sevk edildi. Yangın sırasında zaman zaman patlamalar da meydana geldi.

YANGINA MÜDAHALE SÜRÜYOR

Yangına 47 araç ve 130 personelle tüm ekiplerin katılımıyla müdahale edildi. Yangının çevreye sıçramaması için öncelikli olarak tedbirler alındı. Ancak yangının kimyasal ürünler nedeniyle ani söndürme imkanı olmadığı belirtildi. Yangının kendiliğinden sönmesinin beklendiği ifade edildi.

Yangının çıktığı depoda reçine özellikli malzemelerin olduğu, gaz oluşturup zehirli hale gelen bir durumun söz konusu olmadığı açıklandı.

yangın

Çevredeki meskun mahalleleri rahatsız edecek bir durumun meydana gelmediği bildirildi. Yangının öğlene doğru tamamen söndürülmüş olacağı tahmin edildi.

Gebze Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, gazetecilere, deponun bulunduğu alanın 21 bin metrekareyi kapsadığını belirterek, "İlk andan itibaren devletimizin tüm kurumları başta AFAD ve itfaiye olmak üzere tedbirleri aldılar." dedi.

Vali yardımcıları ve Belediye Başkanı'nın da bölgeye geldiğini aktaran Özyiğit, "Tedbirleri arkadaşlarımız etrafa sıçramayacak şekilde aldılar çünkü müdahaleyle söndürme ihtimali çok yok. O nedenle çevre fabrikalara, tesislere yangın ulaşmayacak. Yangının kendiliğinden sönmesini bekliyoruz. Müdahaleyle kimyasal ürün olduğu için söndürme ihtimali çok yok." diye konuştu.

Özyiğit, herhangi bir can kaybı ve yaralanma söz konusu olmadığını, içeride çalışanın bulunmadığını aktararak, depoda bulunan 2 bekçinin dışarı çıktığını kaydetti.

YANGINA 47 ARAÇ, 130 PERSONELLE MÜDAHALE EDİLİYOR

Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz de yangına 47 araç, 130 personelle tüm ekiplerin katılımıyla müdahale edildiğini söyledi.

Müdahalenin öncelikle yangının çevreye sıçramaması yönünde olduğunu dile getiren Büyükgöz, şöyle devam etti:

"Ancak kimyasal olduğu için de ani söndürme imkanı yok. Mal sahiplerinden aldığımız bilgiye dayalı olarak gaz oluşturup zehirli hale gelen herhangi bir durum söz konusu değil. O anlamda çevrede meskun mahalleleri rahatsız edecek bir durum meydana gelmeyecek. Reçine özellikli malzemelerin olduğu daha çok ifade edilmiş durumda. İnşallah öğlene doğru tamamen söndürülmüş olacağını tahmin ediyoruz."

Büyükgöz, tüm birimlerin, Valilik, Kaymakamlık ve AFAD'ın bölgede olduğunu belirterek, Büyükşehir Belediyesi itfaiyesi ile Gebze Belediyesi itfaiye ekiplerinin müdahale çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.

Ölü ya da yaralananın olmadığını aktaran Büyükgöz, geçmiş olsun dileklerini iletti.