Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Kış gelir gelmez balon gibi şişenlere kötü haber! Bu besinleri hemen sofradan kaldırın

Kışın sağlıklı ve formda kalmak mümkün. Uzman isim öneriler sundu. Kış geldiği gibi kilo alıyorsanız bu tavsiyeler tam size göre! Bağışıklık güçlendiren ve fit kalmanıza yardımcı olacak öneriler Diyetisyen Beyza Güner'den! İşte detaylar...

Yayın Tarihi: 09.12.2023 00:16
Güncelleme Tarihi: 09.12.2023 00:16

Kış gelir gelmez balon gibi şişenlere kötü haber! Bu besinleri hemen sofradan kaldırın

Kış aylarıyla birlikte soğuk hava etkisini sürdürüyor ve bu dönemde sağlıklı beslenme önem kazanıyor. Diyetisyen Beyza Güner, kış mevsiminde artan iştahın ve kilo alma eğiliminin önüne geçmek için beslenme önerilerini paylaştı.

ARTAN İŞTAHIN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN ÖNERİLER

1

Güner, besleyici değeri yüksek, lif oranı fazla ve kalori içeriği düşük besinlerin tercih edilmesi gerektiğini vurguladı. Özellikle az ve sık beslenerek kilo kontrolünün sağlanabileceğini belirtti. Güner, soğuk havalarda vücut ısısını korumak ve bağışıklığı güçlendirmek adına sıcak çorbalar, tarçınlı sütler ve ballı bitki çaylarının tüketilmesini önerdi.

“Vücut daha fazla ısınmak için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar ve bu durumda beyin sürekli yemek yeme sinyallerini gönderir. Besleyici değeri yüksek ve lif oranı fazla olan, aynı zamanda düşük kalorili besinlere yönelmeliyiz. Sıcak çorba, tarçınlı süt ve ballı bitki çayları bu kapsamda önerilerim arasında."

Ayrıca, bağışıklık sistemini güçlü tutmanın önemine de vurgu yapan Güner, beta glukan içeren yulaf ve antioksidan etkisi bulunan nar gibi besinlerin tüketilmesini önerdi.

Güner, D vitamini eksikliğine karşı önlemler alınması gerektiğine de dikkat çekti. Güneşten yeterince D vitamini alınamadığı durumlarda doktora danışarak takviye alınması gerektiğini belirtti. Kış depresyonunu önlemek adına omega-3 değeri yüksek balık, keten tohumu, ceviz ve semiz otu gibi besinlere de diyetlerde yer verilmesi gerektiğini söyledi.

Ayrıca unutulan su tüketiminin kış aylarında da ihmal edilmemesi gerektiğini belirten Güner, günlük 2 ila 2.5 litre su içmenin önemine vurgu yaptı. Suyu çeşitlendirmek adına içine çubuk tarçın, meyve kabukları ve nane eklenerek tüketilmesini önerdi.