Bist 100
9.179,48 1%
DOLAR
31,14 0,12%
EURO
33,83 0,05%
ALTIN
2.022,14 0,01%

Kimlik ve ehliyet yenilemek için son tarih verildi! Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü’nde yenileyebilirsiniz

Kimlik ve ehliyet yenilemek için son tarih duyuruldu. Bu tarihe kadar vatandaşlar kimlik ve ehliyetlerini yenilemek zorunda. Vatandaşlar yeni çipli kimliklerini Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden alabilecek. Ehliyet için ise verilen tarih uzatıldı...

Yayın Tarihi: 11.12.2023 14:59
Güncelleme Tarihi: 11.12.2023 14:59

Kimlik ve ehliyet yenilemek için son tarih verildi! Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü’nde yenileyebilirsiniz

Ülke genelinde çipli kimlik kartlarına geçiş sürecini halen daha tamamlamamış olan vatandaşlar için son tarih verildi. 2023 yılı itibari ile banka işlemlerinde artık çipli kimlik zorunlu hale getirildi. Eski kimlikleri olan vatandaşlar bu kimlikleri ile işlemlerini yapamayacaklar. Ek olarak eski tip ehliyet kimliklerinde de geçerlilik süreci 31 Aralık tarihinde sona erecek. Peki çipli kimlik kartı almak için son tarihi ne zaman? Eski kimlikler en son ne zaman değiştirilebilir? 

2024 yılına girmeye günler kalmışken, çipli kimlik kartlarına en son ne zaman geçileceği ve eski kimliklerin ne zamana kadar geçerli olabileceği büyük bir merak konusu. 2023 yılı itibari ile banka işlemleri kapsamında çipli kimlikler zorunlu hale getirildiği aktarılan bilgiler arasında. Ek olarak yılın son günlerini geçirirken, çipli kimlik ile ilgili tüm detaylar da açığa çıktı...

KİMLİK KARTI YENİLEMEDE SON GÜN NE ZAMAN?

KİMLİK KARTI YENİLEMEDE SON GÜN NE ZAMAN?

T.C. kimlik kartlarının geçerlilik süresi on yıl olarak biliniyor. Belirlenmiş olan bu 10 yıl sona erdiği zaman, vatandaşlar başvurularını gerçekleştirerek kimliklerini yenileyebiliyorlar. T.C. kimlik kartlarının üzerindeyse geçerlilik tarihi yer alıyor. Kimlik yenileme işlemleri 31 Aralık 2023 tarihine kadar sıkıntısız bir şekilde devam edecektir. Kimlik kartını yenilemek ve çiplik kimlik kartına geçmek isteyen vatandaşlar randevu oluşturarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü‘nde işlemlerini gerçekleştirebilecekler. Vatandaşlar randevularını oluşturmak için alo 199 numaralı hattı kullanabilir ya da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü web portalından randevularını oluşturabilirler. Randevu gününde biyometrik vesikalık ve eski kimlik fotoğraf ile nüfus müdürlüğüne gidilmesi yeterlidir.

EHLİYET YENİLEME İÇİN SON TARİH NE ZAMAN? 

EHLİYET YENİLEME İÇİN SON TARİH NE ZAMAN?

Yeni ehliyet sistemi kapsamında; 31 Aralık 2022 tarihine kadar yapılması gerekli olan ehliyet yenileme işlemleri 31 Aralık 2024 tarihine kadar uzatılması kararlaştırılmıştı. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü kapsamında 1 Ocak 2016 tarihinden önce alınmış olan eski tip sürücü belgelerinin değiştirilmesi süreci 31 Aralık 2022 tarihinden sonra iki yıl süreyle uzatıldı.