Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Kasvetli günlerde full enerji! Bu yiyecekler depresyonu bitiriyor

Soğuk kış günlerine iyi gelen yiyecekler açıklandı. Hangi yiyecekler kış mevsiminde iyi gelmektedir? İşte merak edilen detaylar haberimizde.

Yayın Tarihi: 12.12.2023 16:41
Güncelleme Tarihi: 12.12.2023 16:41

Kasvetli günlerde full enerji! Bu yiyecekler depresyonu bitiriyor

Kış aylarında depresif, mutsuz bir ruh hali görülmektedir. Bu düşük ruh haline iyi gelecek yiyecekler önerilmektedir. Uzmanlar hangi yiyecekleri öneriyor? Tüm detaylar haberimizde.

KIŞ DEPRESYONUNA İYİ GELEN YİYECEKLER!

Soğuk kış aylarında mevsimden kaynaklı duygusal bozukluklar yaşanmaktadır. Mutsuz ve depresif bir ruh hali görülmektedir.akdeniz diyeti

Beslenme tarzında yapılan değişikliklerle ruh halinde iyi bir iyileşme yaratılabilir. Akdeniz diyeti, uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Kış mevsiminde depresyon vakaları gözlemlenmektedir. Hava sıcaklığı, düşük D vitamini, soğuk havadan kaynaklı eve kapanmaya, depresif ruh haline sebep olmaktadır.

Mevsimsel olarak aktivite yapma isteksizliği, çaresizlik, konsantrasyon bozukluğu yaşanmaktadır. Bu duruma kış depresyonu denilmektedir. Sebze, baklagiller, fasulye, tahıllar, balık, zeytinyağı gibi doymamış yağları içeren bu diyet düşük miktar et, süt ürünleri, az işlenmiş gıdalar içermektedir. Bu diyet ruh sağlığını iyileştirmektedir. Akdeniz diyeti bağırsak, beden, beyin sağlığına iyi gelmektedir.

Lifli, kaliteli yağlar içeren zengin, taze malzemeler içeren, az işlenmiş gıdalar içeren bu diyet mevsimsel duygudurum bozukluğuna iyi gelmektedir. Depresyonla mücadele etmeye birebir iyi gelmektedir. Somon, uskumru, yağlı balıklar, yumurta, mantar D vitamini içermektedir. Bu D vitamini diyet için uygundur. Günlük enerjinizi, seviyenizi yükseltmeye destek sağlamaktadır.