Bist 100
10.676,65 1%
DOLAR
32,25 0,14%
EURO
35 0,27%
ALTIN
2.406,76 0,37%

Kasım Süleymani kimdir? Kasım Süleymani'yi kim neden öldürdü?

Bugün ölümünün dördüncü yılında mezarında yapılan anma töreninde iki patlama yaşanan Kasım Süleymani kimdir?

Yayın Tarihi: 03.01.2024 17:22
Güncelleme Tarihi: 03.01.2024 17:22

Kasım Süleymani kimdir? Kasım Süleymani'yi kim neden öldürdü?

Bugün daha önceki saatlerde bildirdiğimiz üzere Kasım Süleymani’nin mezarının yakınlarında iki büyük patlama gerçekleşti. Şu anda güncel rakamlara göre 73 kişinin hayatını kaybedip 140 kişinin yaralandığı patlamanın nedeni merak edilirken, Kasım Süleymani araştırmalara konu oldu. 

Peki, Kasım Süleymani mezarındaki patlamanın nedeni ne? Kasım Süleymanı kimdir? Kasım Süleymani’yi kim neden öldürdü? 

Kasım Süleymani kimdir? 

1957 yılında İran Rabor şehrinde Malek köyünde doğan Kasım Süleymani, okulunu bitirdikten sonra Kirman’a taşındı. İnşaat işçisi olarak çalışarak babasının borçlarını ödemeye yardım eden Kirman, 1975’te Kirman Su Örgütü'nü kurarak bir yüklenici olarak çalıştı. Çalışmadığı zamanlarda jimnastik ve ağırlık kaldırma gibi sporlarla vaktini değerlendiren Süleymani, 1979’da İran İslam Devrimi’nden sonra kurulan İran Devrim Muhafızları Ordusu’na katıldı.

kasım süleymani

Çeşitli askeri başarılar elde eden Süleymani’nin ne zaman Kudüs Gücü komutanı olduğu bilinmiyor. Ancak araştırmacılara göre Süleymani, 10 Eylül 1997 ile 21 Mart 1998 tarihleri arasında Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü komutanı unvanını alıyor. 

Süleymani’nin liderliğinde ilerleyen Kudüs Gücü özellikle Lübnan’daki Hizbullah’ın destekçisi olarak tanınmıştı. Ayrıca, Suriye İç Savaşı’nda önemli rol oynayan Süleymani; Irak, Suriye, Rusya, İran koalisyonunun lideri olarak öne çıkmıştı. 

Kasım Süleymani nasıl ve ne zaman öldürüldü? 

Kasım Süleymani, ABD'nin Bağdat hava saldırısı sonucunda 3 Ocak 2020 tarihinde hayatını kaybetti. Suikast, ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatıyla gerçekleştirildi.

Kasım Süleymani neden öldürüldü? 

Kasım Süleymani, 2020 yılında ABD Başkanı Donald Trump'ın talimatıyla hava saldırısında öldürülürken, çeşitli açıklamalar da yapıldı. ABD ilk açıklamalarda, Süleymani’nin elçiliğe destek veren militan grupları yönlendiren bir figür olduğunu, gelecekteki saldırıları önlemek için bu adımın atıldığını kaydetti. İran ise bu saldırıyı kınadı ve misilleme tehdidinde bulundu.