Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Kasım ayında İstanbul’a kar sürprizi: 7 yıl sonra beyaz örtü

İstanbul’da dün sabah saatlerinde başlayan ve kısa süreli etkili olan kar yağışı, kentin yüksek kesimlerini beyaza bürüdü. Kar yağışı, 2016 yılından bu yana kasım ayında görülen ilk kar yağışı oldu. Meteoroloji uzmanı Güven Özdemir, Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava kütlesinin kar yağışına neden olduğunu söyledi. Özdemir, küresel iklim değişikliği ve El Nino’nun da iklim anomalilerine yol açtığını belirtti. Özdemir, yağışların barajlardaki su seviyesini artıracağını da müjdeledi.

Yayın Tarihi: 20.11.2023 12:17
Güncelleme Tarihi: 20.11.2023 12:17

Kasım ayında İstanbul’a kar sürprizi: 7 yıl sonra beyaz örtü

İstanbul’un bazı kesimlerinde dün kısa süreli etkili olan kar yağışı, 2016’dan bu yana kasım ayında görülen ilk kar yağışı olarak kayıtlara geçti.

Megakentte dün sabah saatlerinde başlayan ve etkili olan kar, kentin birçok noktasını beyaz örtüyle kapladı.

Kar yağışı özellikle Pendik, Ümraniye, Beykoz, Üsküdar, Kartal, Silivri, Çatalca, Başakşehir gibi bölgelerinin yüksek kesimlerinde etkili oldu.

Genelde mevsimin ilk karının aralık ayından itibaren düştüğü İstanbul’a, uzun bir aranın ardından kasımda kar yağdı.

Kentte dün etkili olan kar yağışı, 2016 yılından bu yana kasım ayında görülen ilk kar yağışı olarak kayıtlara geçti. İstanbul’da en son 30 Kasım 2016’da etkili olan kar yağışı ile Kartal Uğur Mumcu ve Yakacık mahallelerinin yüksek kesimleri ile Aydos Ormanı civarında kısa süreli kar yağışı görülmüştü.

istanbuş kar

 İstanbul Aydın Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi ve Meteoroloji Mühendisi Güven Özdemir, dün İstanbul’a Balkanlar üzerinden alçak basınçla birlikte soğuk hava kütlesinin geldiğini söyledi.

SICAKLIKLAR 10 DERECE BİRDEN DÜŞTÜ

Sıcaklıkların cephe geçişiyle birlikte birden düşmeye başladığını aktaran Özdemir, “Balkanlar üzerinden polar hava kütlesi, yani kutup havası geldi.

 Karayel şeklinde kuzeybatıdan gelmesi ile alçak basınca bağlı soğuk cephenin etkisi ile hava sıcaklığı bir anda 10 derece kadar düştü.” dedi.

Özdemir, denizlerin 4-5 derece daha sıcak olduğunu, hava kütlesinin de Karadeniz üzerinde nemini alarak konvektif hareketlerle iyice kuvvetlenip karaya çıkınca yoğun etkisini gösterdiğini belirterek, “Yüksek irtifalarda sıcaklığın düşük olması ve jet rüzgarları ile soğuk havanın hızla taşınması, kuvvetli sağanak, fırtına, kar ve karla karışık yağmura sebep oldu. Bu durum, İstanbul’un yüksek kesimlerinde sıcaklıkların düşmesiyle kar yağışı bıraktı.” diye konuştu.

KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE EL NİNO ETKİLİ OLDU

İstanbul’a kasım ayında uzun zamandır karın yağmadığına dikkat çeken Özdemir, şöyle devam etti:

"En son 2016 yılında yağmıştı. 7 yıl aranın ardından İstanbul’a kasımda kar yağdı. Küresel iklim değişikliği, iklimin biraz düzenini bozdu. İstanbul için ekim ayında havalar yavaş yavaş soğur ve kasım sonunda kar yağışı olurdu ama bu durum biraz değişti.

El Nino’nun varlığı fırtına, yağmur ve kar yağışında anomaliler yaşatabiliyor. Bu yıl kasımda sıcaklığın ardından Balkanlardan gelen alçak basıncın oluşturduğu soğuk hava kütlesiyle kasımda kar gördük."

BARAJLARA MÜJDE: SU SEVİYESİ YÜZDE 70’E ÇIKACAK

Özdemir, yağışların barajlardaki su miktarını artıracağını belirterek, yağan her damlanın İstanbul barajlarına faydasının olduğunu ifade etti.

Barajların 1 yıldır suya aç olduğunu dile getiren Özdemir, “Baraj zeminindeki yer altı suyu da kuraklık nedeniyle çekildi. Barajların taban kısmı yavaş yavaş doymaya ve dolmaya başladı. Yağışlar bu şekilde devam ederse barajlardaki doluluk marta kadar yüzde 70’in üzerine çıkacaktır.” ifadelerini kullandı.